آیا ناحیه پایین کمر شما درد دارد؟ اگر سن شما بالا رفته و یا فعالیت ورزشی شدید یا پربرخوردی دارید، ممکن است درد کمر شما به خاطر برآمدگی یا بیرون‌زدگی دیسک کمر باشد. دیسک L5 S1 نسبت به سایر دیسک‌های بین مهره‌ای وزن و فشار بیشتری را تحمل می کند و به همین خاطر بیشتر در معرض آسیب‌دیدگی است. L5  نام پنجمین مهره‌ی ستون فقرات کمری است که در پایین‌ترین قسمت از ستون فقرات کمری قرار دارد و S1 میز نام اولین مهره‌ی خاجی در ستون فقرات است که درست در زیر مهره‌ی L1 قرار دارد. دیسک L5- S1 در بین این دو مهره قرار دارد و برآمدگی یا بیرون‌زدگی آن موجب درد پایین کمر می شود.

بسیار مهم است که در صورت بروز برآمدگی یا بیرون‌زدگی دیسک L5 S1، به محض تشخیص این مشکل، اقدامات درمانی و مراقبتی لازم صورت گیرد. بدون انجام اقدامات درمانی، نه تنها درد کمر بدتر و بدتر می‌شود بلکه برآمدگی و تورم دیسک پیشرفت کرده و منجر به مشکلات دیسکی بسیار جدی‌تر و خطرناک‌تر می شود.

در کلینیک تخصصی کمر و ستون فقرات، متخصصین ما از روش‌های درمانی مختلفی برای کاهش درد و علائم دیسک کمر و همچنین درمان کمر درد ناشی از آن استفاده می‌کنند که به آن درمان پلکانی دیسک کمر نیز می‌گویند. این برنامه درمانی ممکن شامل یک یا چند مورد از درمان‌های طب فیزیکی و توانبخشی زیر باشد:

بهترین برنامه درمانی با مراجعه به پزشک متخصص و معاینه و تشخیص معین می شود.جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزو نوبت می توانید با شماره‌ 02166533245 تماس حاصل نمایید.

 

disk

تعریف بیرون‌زدگی دیسک


disk2

کمر شما از یک ستون استخوانی تشکیل شده که شامل چندین مهره می‌شود. در بین این مهره‌ها، بافت‌های نرمی به نام دیسک قرار دارند  که وظیفه‌ی آن‌ها جذب فشار‌های وارده به مهره‌ها می‌باشد. دیسک‌ها دارای یک جداره‌ی محکم خارجی هستند و درون این جداره، ماده‌ی نرمی وجود دارد. در صورتی که بیش از حد تحمل دیسک به آن فشار وارد شود، لایه‌ی محکم بیرونی دیسک، پاره شده یا دچار ترک‌خوردگی می شود. با پارگی جداره‌ی دیسک، ماده‌ی نرم درون آن بیرون می‌آید و به کانال نخاعی یا شاخه‌های عصبی که در جلوی دیسک قرار دارند، فشار وارد می کند. به این حالت بیرون‌زدگی دیسک کمر گفته می شود که البته با نام‌های دیگری مانند برآمدگی دیسک، تورم دیسک، فتق دیسک و پارگی دیسک نیز شناخته می شود.

علائم بیرون‌زدگی دیسک L5 S1


disk3

همانگونه که در بالا اشاره شد، بیرون‌زدگی دیسک L5- S1 موجب فشار به شاخه‌های عصبی در ستون فقرات کمری می شود که این حالت موجب بروز دردی می‌شود تا باسن و پایین پاها منتشر می شود. در اغلب موارد، درد کمر به مداخلات پزشکی اورژانسی نیازی ندارد، اما در صورتی که درد کمر موجب بروز ضعف در پاها یا بی‌اختیاری مدفوع و ادرار شود، لازم است فورا به پزشک مراجعه شود.

علائم بیرون‌زدگی دیسک عبارتند از:

 • احساس درد در هنگام حرکت کردن
 • حساسیت به لمس
 • احساس گزگز و سون سوزن شدن
 • احساس ضعف از پایین کمر تا پاها
 • مشکل در کنترل ادرار و مدفوع
 • تغییر در رفلاکس‌ها

درمان بیرون‌زدگی دیسک L5 -S1


disk4

با وجودی که کمر شما درد می‌کند، سعی کنید تا جای ممکن بایستید و حرکت کنید. به طور مرتب از جای خود بلند شوید و راه بروید و یا برای کار خود از میزی استفاده کنید که باید پشت آن بایستید. بسته به این که بیرون‌زدگی دیسک L5 S1 تا چه حد باشد و درد ناشی از آن چقدر شدید باشد، می‌توان از روش‌های درمانی مختلفی استفاده کرد که این روش‌ها (حداقل به طور موقتی هم که شده است) موجب تسکین درد کمر می‌شود:

 • دارودرمانی: داروهای مسکن و شل کننده‌ی عضلات می‌توانند درد کمر را به طور موقت برطرف کنند اما در نظر داشته باشید که این داروها عوارض جانبی زیادی دارند. ضروری است که قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا فیزیوتراپیست خود مشورت کنید. امکان این وجود دارد که با مصرف خودسرانه‌ی دارو، مسموم (Overdose) شوید یا به داروی مسکن اعتیاد پیدا کنید. همچنین مصرف مداوم دارو در طولانی مدت باعث می شود که اثرگذاری دارو از بین برود.
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپیست می تواند به شما حرکات کششی و تقویتی مناسب برای کمر را آموزش دهد. انجام این حرکات و تمرین‌ها به ثبات کمر کمک کرده و فشار وارد شده به دیسک (و در نتیجه درد را) کاهش می‌دهد.
 • بایستید، راه بروید و فعالیت داشته باشید. نشستن برای مدت زمان طولانی موجب فشار به دیسک L5- S1 می شود. در صورتی که در اداره کار می‌کنید، به خاطر داشته باشید که به طور مرتب از جای خود بلند شوید و کمی راه بروید. زمانی که در خانه هستید برخی حرکات ورزشی را انجام دهید و فعالیت داشته باشید.
 • ماساژ: روش ماساژتراپی باید تنها به عنوان یک روش درمانی مکمل و همراه با سایر درمان‌ها به کار برود. انجام دادن ماساژ موجب شل شدن عضلات و تسکین دادن درد حاد کمر می شود اما نتایج این روش بلمد مدت و ماندگار نیستند.
 • طب‌سوزنی: طب‌سوزنی یک روش درمانی بسیار کهن است که اثرگذاری آن به لحاظ علمی نیز ثابت شده است. در این روش با فروبردن سوزن در نقاط خاصی از بدن، جریان‌های انرژی‌های درونی بدن تحریک می شوند. طب‌سوزنی یک روش درمانی مکمل است که برای تسکین موقتی درد بسیار موثر و مفید است.
 • تزریق کورتیزون: این روش با نام تزریق اپیدورال نیز شناخته می شود و در آن داروی استروئیدی همراه با داروی بیحس‌کننده در فضای اپیدورال در ستون فقرات تزریق می شود. اثر ماده‌ی بیحس‌کننده تا 12 ساعت ادامه دارد و داروی استروئید که یک ضدالتهاب قوی است موجب برطرف شدن تحریک در شاخه‌های عصبی می‌شود و تاثیر آن 1 الی دو روز بعد از تزریق، آغاز می‌شود. بسته به شرایط بیمار ممکن است پزشک از روش‌های تزریق اوزون یا تزریق PRP نیز استفاده کند.

IMG_6779

فرقی نمی‌کند که کمر شما درد داشته باشد یا نه، در صورت احساس گزگز، بی‌حسی یا ضعف در پاها و یا بی‌اختیاری ادرار و مدفوع، حتما و فورا به پزشک مراجعه کنید. تمامی درمان‌ها و توصیه‌های انجام شده در این مقاله باشد طبق دستور و تحت نظر پزشک متخصص انجام شوند.

مقالات مرتبط

فهرست

مشاوره تلفنی

نوبت گیریمشاوره رایگان تعیین وقت