تست نوار عصب و عضله برای تشخیص مشکلات کمر

تست نوار عصب و عضله برای تشخیص مشکلات کمر

ستون فقرات محل عبور میلیون‌ها نورون عصبی است و علاوه بر این نورون‌ها، 12 جفت اعصاب مغزی (کرانیال) و نیز 31 جفت اعصاب نخاعی در این ناحیه از بدن وجود دارند. هنگامی که یک یا چند مورد از این اعصاب آسیب‌دیده یا تحت فشار قرار گیرند، فرد با درد شدید در ناحیه کمر و سایر علائم مربوط به آن مواجه می‌شود. به هر حال، برخی از بیماری‌ها نیز می‌توانند علائمی شبیه به ایجاد آسیب در عصب داشته باشند. به همین خاطر قبل از شروع درمان برای آسیب‌دیدگی عصب، لازم است سایر مشکلات احتمالی که باعث ایجاد التهاب یا درد مزمن برای فرد شده، درمان شوند. تست نوار عصب و عضله یک روش موثر و ساده برای اطلاع از سلامت عضلات و اعصاب در بدن است.

نوار عصب و عضله EMG و NCV یک تست الکتریکی است که می‌تواند به تشخیص مشکلات سیستم عصبی کمک کند. در حقیقت بسیاری از مشکلات ایجاد شده در ناحیه کمر را می‌توان با این تست تشخیص داد. متخصصان ما در کلینیک تخصصی کمر دکتر سعیدی از این تکنیک برای بررسی بهتر شرایط افراد بیمار و طراحی یک برنامه درمان مناسب برای آن‌ها استفاده می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این تست یا هماهنگی جلسه ملاقات با متخصصین این کلینیک لطفاً از طریق شماره تلفن 02166533245 و ۰۹۳۷۳۶۷۶۶۸۶ با ما تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

تست نوار عصب و عضله NCS و  EMG کمر و گردن


 در طول معاینه با این روش، پزشک ممکن است با ضعف در یک عضله خاص در ناحیه کمر مواجه شود. انجام این تست بر روی ناحیه کمر و گردن می‌تواند به شناسایی علت ایجاد ضعف در عضله و مشخص کردن نقاط انسداد احتمالی عصب کمک کند. در حقیقت عضلات در مواقعی که جریان الکتریکی کامل در عصب وجود نداشته باشد، امکان عملکرد مناسب را نخواهند داشت و این  شرایط می‌تواند در عملکرد عادی آن‌ها اختلال و محدودیت ایجاد کند.

الکترومیوگرافی چیست؟


 الکترومیوگرافی (EMG) یک نوع تست برای اندازه‌گیری پالس‌های الکتریکی ارسال شده به عضلات برای بررسی وجود مشکلات احتمالی در آن‌ها است. در حقیقت هر گروه عضله یک سیگنال خاص را در هنگام فعالیت سالم و مناسب ارسال می‌کنند و به این ترتیب تفاوت در سیگنال ارسال شده می‌تواند به‌طور دقیق منشا ایجاد یک مشکل را مشخص کند. این نوع از تست عصب می‌تواند مشکلاتی که باعث آسیب به بافت عضله شده را شناسایی کرده یا هرگونه مشکلات عصبی یا نخاعی بیمار را مشخص نماید.

برای انجام این تست یک سوزن بسیار ریز (در اکثر موارد از طریق بی‌حسی موضعی) به زیر پوست فرد وارد می‌شود تا از طریق آن اندازه‌گیری دقیق پالس‌های الکتریکی امکان‌پذیر شود. در ادامه بیمار فقط برخی عضلات خود را با توجه به راهنمایی پزشک منقبض کرده و ریلکس می‌کند تا اطلاعات لازم برای تشخیص شرایط در اختیار دستگاه قرار گیرد. با انجام این تست به صورت دقیق، پزشک می‌تواند مربوط بودن مشکل به خود بافت عضله یا اعصاب کنترل کننده آن را تشخیص دهد.

تست سرعت هدایت عصبی چیست؟


 تست سرعت هدایت عصبی (NCV) یکی از روش‌های دیگر مورد استفاده برای بیماران دچار علائم آسیب عصبی بالقوه است. این تست پالس‌های الکتریکی را به اعصاب ارسال کرده و نتایج آن را بررسی می‌کند تا به این ترتیب بتوان تشخیص داد برای سیگنال در طول جریان آن در عصب چه اتفاقی می‌افتد. به این منظور یک الکترود سیگنال را ارسال کرده و الکترود دیگر آن را دریافت می‌کند. توجه داشته باشید در این کلینیک اغلب هر دو نوع تست به همراه یکدیگر برای بیمار استفاده می‌شوند، زیرا از این طریق جمع‌آوری اطلاعات کامل درباره شرایط اعصاب و عضلات امکان‌پذیر می‌شود. در واقع در اکثر مواردی که مشکل باعث ایجاد درد و خستگی عمومی برای بیمار شده، تشخیص علت دقیق مشکل برای پزشک می‌تواند دشوار باشد. به همین خاطر استفاده از روش‌های بررسی قوی همچون NCV و EMG می‌تواند به تشخیص علت‌های پنهان مشاهده این علائم در بیمار کمک کند.

شرایطی که امکان بررسی آن‌ها با روش NCS EMG کمر و گردن وجود دارد؟


 برخی از تشخیص‌های احتمالی با استفاده از این روش شامل علائم احساسی (رادیکولار)، دیسک کمر، سیاتیک، تنگ شدن کانال نخاعی، و تحت فشار قرار گرفتن ریشه عصب است. در حقیقت مجموعه متنوعی از علائم ممکن است دارای ریشه‌های عصبی باشند. تعداد محدودی از این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • درد کمر و گردن به صورت یکباره یا مزمن
 • ضعف در ستون فقرات
 • بی‌حسی و گزگز پا
 • اسپاسم عضلات
 • گیجی و خستگی که با استراحت کردن از بین نمی‌رود
 • خشکی و گرفتگی کمر به خصوص پس از خوابیدن

قبل از تست NCS EMG کمر یا گردن چه اقداماتی باید انجام داد؟


 • پزشک متخصص را از استفاده دستگاه‌های تنظیم کننده ضربان قلب یا سایر دستگاه‌های مانند آن مطلع کنید. در حقیقت استفاده از این ابزارها احتمالاً نمی‌تواند منع مصرف برای این آزمایش باشد، اما لازم است اقدامات احتیاطی خاص در هنگام تست برای بیمار انجام شود.
 • به مدت سه ساعت قبل از تست NCS EMG کمر یا گردن نباید خوراکی یا نوشیدنی حاوی کافئین مصرف شده یا سیگار کشیده شود.
 • لباس‌های آزاد بپوشید زیرا ممکن است لازم شود این تست بر روی گردن و دست‌ها و نیز پاها و ناحیه پایین کمر انجام شود.
 • از لوسیون در روز انجام آزمایش استفاده نکنید.

تست نوار عصب و عضله NCS EMG کمر یا گردن چگونه انجام می‌شود؟


نوار عصب و عضله معمولاً در اتاق معاینه بر روی بیمار انجام می‌شود.

برای انجام تست (NCS) پزشک معالج فعالیت‌های زیر را انجام می‌دهد:

 • پوست ناحیه مورد آزمایش در صورت نیاز تمیز می‌شود.
 • چند الکترود به پوست بیمار متصل می‌شود.
 • بیمار پالس‌های الکتریکی خفیف در عضلاتی که توسط اعصاب مورد آزمایش کنترل می‌شوند، احساس می‌کند.

برای انجام تست (EMG) پزشک معالج فعالیت‌های زیر را انجام می‌دهد:

 • پوست ناحیه مورد آزمایش در صورت نیاز تمیز می‌شود.
 • سوزن‌های بسیار ریز در عضلات برای انجام آزمایش وارد می‌شود.
 • سیگنال‌های عصبی یک بار در هنگام استراحت عضله و بار دیگر در هنگام انقباض آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کل زمان مورد نیاز برای انجام این آزمایش در حدود یک ساعت است. توجه داشته باشید کل زمان لازم برای ارسال پالس‌های الکتریکی در طول رشته اعصاب فقط چند ثانیه است.

پس از انجام تست NCS EMG بیمار چه شرایطی خواهد داشت؟


 بیمار می‌تواند پس از کامل شدن تست کلینیک را ترک کند. در حقیقت اطلاعات مربوط به سیگنال‌های عصبی در این تست توسط پزشک ثبت و تحلیل می‌شود و در صورت نیاز برای پزشک متخصص به منظور بررسی شرایط بیمار ارسال می‌گردد.

ممکن است در محل ورود سوزن کبودی یا درد داشته باشید که باید بعد از چند روز برطرف شود.

در صورت اتفاقات زیر با پزشک خود در تماس باشید:

 • تب دارید.
 • پوستتان در محل تزریق قرمز و متورم شده است یا از آن چرک خارج می شود.
 • احساس کرختی و بی حسی دارید یا در حرکت دادن پا یا دستت مشکل دارید.
 • درباره وضعیت و مراقبت هایتان سوال یا نگرانی دارید.

داروها

ممکن است به موارد زیر نیاز پیدا کنید:

 • استامینوفن در و تب را کاهش می دهد. این دارو بدون تجویز پزشک نیز در دسترس می باشد. درباره میزان و تعداد دفعات مصرف آن بپرسید. در صورت عدم مصرف صحیح، استامینوفن می تواند باعث آسیب کبد شود.
 • داروهایتان را طبق دستور مصرف کنید. اگر فکر می کنید دارو تاثیرگذار نبوده یا اثرات جانبی برایتان ایجاد کرده با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت داشتن حساسیت و آلرژی به هر گونه دارویی به پزشک خود اطلاع دهید. یک لیست از داروها، ویتامین ها و مواد گیاهی که مصرف می کنید، داشته باشید. این لیست باید شامل میزان، زمان و علت مصرف داروها باشد. برای پیگیری معایناتتان لیست داروها یا قوطی آنها را همراه خود داشته باشید. برای مواقع ضروری، همیشه لیست داروهای مصرفی تان را همراه تان داشته باشید.

از زخم تان طبق دستورات مراقبت کنید

پس از ۱۲ ساعت یا طبق دستورات، باندپیچی را باز کنید. اطراف زخم را با دقت، با آب و صابون بشویید. ناحیه زخم را خشک کنید و طبق دستور، روی آن یک باند جدید و تمیز قرار دهید. هنگامی که باند پیچی تان کثیف یا خیس شدند، آنها را عوض کنید.

از یخ استفاده کنید

طبق دستورات هر ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، روی زخم خود یخ قرار دهید. می توانید از یک قطعه یخ یا خرده یخ هایی که در یک کیسه پلاستیکی ریخته شده اند، استفاده کنید. یخ را با یک حوله بپوشانید. یخ به جلوگیری از آسیب رسیدن به بافت کمک می کند و تورم و درد را کاهش می دهد.

سطح تهاجم تست نوار عصب و عضله چگونه است؟


 با توجه به اینکه در تست الکترومیوگرافی (EMG) سوزن‌های ریز به بدن بیمار وارد می‌شود، در این حالت نیازی به دوره ریکاوری یا مواد بی‌حسی نیست و به همین خاطر مشکلی برای بیمار در روز انجام تست ایجاد نخواهد شد. این تست در شرایط خاص می‌تواند به 90 دقیقه زمان نیاز داشته باشد، اما امکان انجام آن در مدت 20 دقیقه نیز وجود دارد. به این ترتیب نیازی به نگرانی درباره عوارض این تست نیست. از طرف دیگر تست EMG می‌تواند به خاطر شوک‌های الکتریکی وارد شده به بدن برای بیمار کمی دردناک باشد، اما بیمار می‌تواند در صورت نیاز در طول آزمایش از پزشک بخواهد که به وی استراحت بدهد. در این شرایط ممکن است بیمار با مقداری سوزش و ناراحتی در عضلات تحت آزمایش برای حدود یک ساعت پس از انجام تست مواجه شود. توجه داشته باشید نباید این تست بر روی افرادی که از دستگاه‌های تنظیم کننده ضربان قلب یا داروهای رقیق‌کننده خون و نیز داروهایی که بر عملکرد سیستم عصبی تاثیر می‌گذارند، انجام شود.

محدودیت‌های تستنوار عصب و عضله


 احتمالاً با مطالعه مطالب فوق متوجه شده‌اید که این تست‌ها فقط می‌توانند قابلیت هدایت اعصاب بزرگ بدن پس از خارج شدن آن‌ها از ستون فقرات را مورد بررسی قرار دهند. در حقیقت این تست‌ها نمی‌توانند مشکلات کلی سیستم عصبی را شناسایی کرده یا وارد شدن فشار به ریشه عصب در کانال نخاعی را مشخص نمایند.

علاوه بر این، افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی (تحت فشار قرار گرفتن تمام اعصاب در کانال نخاعی) یا حتی احساس درد در ناحیه پا به خاطر تنگی جانبی کانال نخاعی هستند، دچار یک مشکل عصبی دائمی نیستند، اما آسیب‌دیدگی آن‌ها در اصطلاح یک مشکل دینامیک است. در حقیقت این شرایط نشان دهنده تحت فشار قرار گرفتن موقتی اعصاب است که نمی‌تواند تغییرات دائمی در وضعیت خود اعصاب ایجاد کند. به همین خاطر توجه داشته باشید استفاده از تست نوار عصب و عضله نمی‌تواند به تشخیص این شرایط در بدن بیمار کمک کند.

سوالات متداول


 

سوالات متداول تست نوار عصب و عضله

آیا از سوزن استفاده می شود؟ 

بعضی از تست ها شامل استفاده از یک سوزن بسیار کوچک می شوند. این سوزن، بستهه به مشکلی که دنبالش هستیم، به آرامی روی گروه خاصی از عضلات قرار داده می شود. مهم است که ذکر کنید که تمامی بررسی های ما نیازی به سوزن نوار عصب و عضله ندارد. اینکه نیاز به سوزن نوار عصب و عضله داشته باشید یا نداشته باشید، بستگی به چیزی دارد که پزشک شما از ما می خواهد پیدا کنیم. سوزنی که ما در این آزمایش استفاده می کنیم، احتمالا کوچکترین سوزنیست که می توانید پیدا کنید.

این سوزن مثل یک میکروفون عمل می کند و فعالیت های الکتریکی عضلات شما را دریافت می کنید که سپس می توان با استفاده از آن ارزیابی کرد که آیا ناهنجاری ای وجود دارد یا خیر. سوزن های ما، علاوه بر کوچک بودن، چیزیتزریق نمی کنند و نمونه ای از عضلات شما نمی گیرند؛ فقط به عضلات شما گوش می دهند.

آیا استفاده از آنها دردناک است؟

برای برخی افراد، همراه با تست هدایت عصبی، ممکن است درد یا احساس ناراحتی کمی ایجاد شود. اکثر بیماران آنرا شبیه به دریافت یک شوک ایستایی از دستگیره در یا فرش در زمستان توصیف کرده اند. اکثریت این بیماران این قسمت از تست را به خوبی تحمل می کنند. در مجموع، تمامی کارکنان، این تست ها را بارها انجام داده اند، بنابراین می توانند نگرانی های شما را درک کنند.

ممکن است احساس ناراحتی جزئی هنگام آزمایش سوزن باشد؛ اما به طرز شگفت انگیزی بسیاری از بیماران ما احساس ناراحتی خفیفی را از این مرحله گزارش داده اند. اگر این مرحله برای بیماری ناخوشایند باشد(که به ندرت اتفاق می افتد)، تست می تواند متوقف شود.

آیا باید ناشتا باشم؟

برای این تست، نیازی به ناشتا بودن نیست و می تواند برنامه غذایی عادی خود را داشته باشید. شاید بهتر باشد برای به حداقل رساندن رفتن به سرویس بهداشتی، از چند ساعت قبل از تست، از خوردن قهوه خودداری کنید.

نیازی هست تا مصرف داروهای دیگرم را متوقف کنم؟

در اکثر موارد، نیازی به توقف داروها و درمان های دیگری برای انجام این تست نیست. گرچه بهتر است قبل از تاریخ انجام تست تان این موضوع را با پزشک مربوط، بررسی کنید.

چه چیزی بپوشم؟

بهتر است لباس های آزادتری که درآوردن آنها راحت باشد، پوشیده شوند. لباس زیر بلند، جوراب شلواری و غیره نپوشید. اگر می خواهید می توانید یک شلوارک و یک تی شرت آزاد همراه تان بیاورید.

تست نوار عصب و عضله چقدر طول می کشد؟

تست شما،بسته به سوالی که پزشک مراجعه دهنده شما دارد، می تواند از ۴۵ دقیقه تا ۲ ساعت (به ندرت) طول بکشد.

چه زمانی از نتایج تست مطلع خواهم شد؟

هنگامی که تست شما کامل شد، پزشک مسئول آزمایشگاه، قبل از رفتن تان با شما درباره نتایج آزمایش گفت و گو خواهد کرد. پزشک EMG، گزارشی تنظیم می کند، که برای پزشک ارجاع دهنده شما ارسال خواهد شد.

باید به داشت که ممکن است، تست نوار عصب و عضله تشخیصی برای مشکل شما نداشته باشد. تست نوار عصب و عضله، مثل قطعه ای از یک پازل است؛ پزشک ارجاع دهنده شما نتایج تست عصب و عضله را همراه با نتایج سایر یافته ها، که ممکن است برای رسیدن به یک تشخیص ضروری باشد، بررسی خواهد کرد.

آیا این، یک تست اولتراسوند است؟

خیر؛ نوار عصب و عضله تست کاملا متفاوتی است. اولتاسوند نوعی از عکس برداری با استفاده از امواج صوتی است.

آیا می توانم پس از انجام تست رانندگی کنم؟

پس از انجام تست می توانید رانندگی یا هرکار دیگری که به طور عادی می کنید را انجام دهید.