اسکن سه بعدی و ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات

سنشد

این سیستم یک دستگاه ارزیابی پوسچر راستاها و بالانس بدن با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری سه‌بعدی و تحلیل داده‌ها در نرم افزار جهت اندازه‌گیری میزان زوایا و انحناها می‌باشد. این نرم افزار ارائه گزارش نموده و برای مقایسه وضعیت بیمار در مراحل مختلف درمان به دفعات قابل استفاده است. این سیستم در یک اتاق تاریک نصب می‌شود و نیاز به کالیبراسیون ندارد و قابل استفاده در مطب، بیمارستان و یا مراکز تحقیقاتی می‌باشد و به راحتی برای شناسایی انحرافات ستون فقرات و بررسی محل و میزان آن‌ها می توان از این سیستم استفاده نمود.

بزرگترین چالش موجود در درمان بیماری‌هایی که اعصاب نخاعی و ستون فقرات را درگیر می‌کنند، تعیین علت دقیق درد و ناراحتی است. در بسیاری از موارد درد در ناحیه‌ای متمرکز است که از منشأ آسیب‌دیدگی یا مصدومیت فاصله زیادی دارد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی کمر، گردن و ستون فقرات از دانش تخصصی عمیقی در زمینه عملکرد اعصاب، ماهیچه‌ها و استخوان‌ها و ارتباط این اجزاء با همدیگر دارند. ما با ارزیابی وضعیت بیومکانیکی شما توسط دستگاه اسکن سه‌بعدی ستون فقرات، اطلاعات و آگاهی‌های لازم را به شما ارائه می‌کنیم تا با بهبود حرکات بدنی خود بتوانید علائم درد و ناراحتی را کاهش بدهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روش های درمانی متخصین ما یا رزو نوبت می‌توانید با شماره 02166533245 تماس حاصل نمایید. همکاران ما در کلینیک آماده ارائه خدمات و پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

کاربردهای دستگاه


سنشد1

از اسکن سه بعدی ستون فقرات جهت تشخیص انواع انحرافات و اختلالات ستون فقرات شامل گودی بیش از حد کمر(lordosis)، قوز(kyphosis)، انحراف جانبی ستون فقرات(scoliosis) و انواع پاسچرهای ضعیف (malposture) مورد استفاده قرار گرفته و بر اساس نتایج آن می‌توان یک تصویر سه بعدی از ستون فقرات بیمار تهیه و در رابطه با وجود اختلال قضاوت کرد.

نکته قابل توجه در این سیستم‌های ارزیابی، عدم استفاده از اشعه X و کاملا بی‌خطر بودن آنهاست. از طرف دیگر امکان مقایسه نتایج ارزیابی در مراحل مختلف درمان با استفاده از این سیستم کمک می‌کند تا مراحل بهبود را پیگیری و در صورت لزوم تغییرات لازمه را در روند درمان اعمال شود.

ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات


از اسکن سه بعدی ستون فقرات به منظور ارزیابی بیومکانیکال کمر و ستون فقرات استفاده می‌شود. ارزیابی بیومکانیکال ستون فقرات در راستای شناسایی و تشخیص مشکلات پنهان اسکلتی عضلانی و انجام مداخله درمانی لازم و به موقع انجام می‌شود. همچنین از ارزیابی بیومکانیکال میتوان برای ساخت بریس‌های طبی به منظور درمان کجی‌های ستون فقرات استفاده کرد.

ارزیابی بیومکانیکال در واقع اولین گام در مسیر تعیین راه حل مناسب برای بهبود عملکرد، کاهش خطر آسیب‌دیدگی و تسریع در روند بهبودی شما می‌باشد. یک ارزیابی بیومکانیکی شامل دو جنبه از حرکات می‌باشد:

  • حرکات بدن (کینماتیک)
  • نیروهایی که بر روی بدن عمل می‌کنند. (کینتیک)

فواید یک ارزیابی بیومکانیکال


یک ارزیابی بیومکانیکال به ما کمک می‌کند تا:

  • طریقه حرکت دادن و استفاده شما از بدنتان را اصلاح کنیم.
  • توانایی عملکرد شما را افزایش و در عین حال، احتمال آسیب‌دیدگی شما را کاهش دهیم.
  • بازدهی عضلات شما را به نحو کاملاً ایمن و مؤثر، به حداکثر ممکن برسانیم.
  • توصیه‌هایی به منظور اصلاح و بهینه‌سازی فضای محیط کار و منزل شما ارائه کنیم تا با انجام آنها وضعیت بیومکانیکی شما بهبود پیدا کند.

 نحوه انجام اسکن سه بعدی


اسکن ستون فقرات در واقع  ارزیابی تعادل اندام‌ها بوسیله تکنولوژی پیشرفته عکسبرداری سه بعدی و تحلیل داده‌ها در نرم‌افزاری در راستای تعیین زوایا و انحناهای اندام‌ها می‌باشد. این نرم افزار اقدام به ارائه گزارش به منظور مقایسه موقعیت بیمار در مراحل مختلف درمان می‌نماید.

پس از مشخص کردن دو نقطه ابتدایی و انتهایی در ستون فقرات بیمار یا فردی که مورد بررسی می‌باشد ( بعنوان مثال از  C7  تا  S1)، درمانگر ستون فقرات بیمار را توسط یک Rolling Scanner اسکن می‌کند تا زوایای قوس کمر، قوز ( کایفوز ) و در صورت وجود، انحراف جانبی ( اسکلیوز ) را تعیین کند. این روش هم بصورت غربالگری در تشخیص افراد مبتلا به انحرافات ستون فقرات می‌تواند موثر باشد و هم در بررسی روند پیشرفت درمان دوره‌ای هر سه ماه یکبار، دیگر نیازی به استفاده از اشعه X و عکس رادیوگرافی نمی‌باشد.

سنشد2