انواع کمربند و گردنبند طبی (بریس و ارتز) برای مشکلات کمر و گردن

%d8%b4

اگر حمايت خارجي از ساختار بدن می‌تواند به رفع اختلال، انحراف و يا مشكلات بالقوه ستون فقرات تشخيص داده‌ شده شما كمك كند، متخصصان ما استفاده از بريس كمر و گردن را به شما توصيه می‌کنند. بريس‌ها براي پيشگيري از بروز مشكلات آتي و كمك به درمان بيماري فعلي شما يك روش ايمن و غیرتهاجمی را عرضه می‌دارند. بريس‌ها براي راحتي بيشتر، از پارچه‌های داراي قابليت تنفس ساخته می‌شوند. پارچه نئوپرون توانايي تأمین گرما و حمايتي را دارد كه می‌تواند به تسكين درد، كاهش اسپاسم ( انقباض غیرارادی و ناگهاني عضلات ) عضلات ستون فقرات و بهبود درمان كمك کند.

دکتر سعیدی معتقد هستند كه درد كمر و گردن كه بر اثر آسیب‌های وارده به ستون فقرات در فرد ایجاد شده‌اند را می‌توان بسته به ميزان فعاليت از طريق توان‌بخشی و با استفاده از بريس‌هاي مناسب برطرف نمود. با این وجود مسئله مهم اين است كه بهترين و مناسب‌ترین بريس را متناسب با بيمار و وضعيت وي انتخاب كنيد. استفاده نادرست از بريس و يا استفاده از بريس‌هاي نامناسب بيشتر از آنكه مفيد باشند مضر هستند.

كلينيك تخصصي كمر دكتر سعيدي مفتخر است كه طيفي وسيع و باکیفیت بالايي از مهاربندهای گردن و كمر را ارائه می‌کند همچنين در اين كلينيك با استفاده از اسكن سه‌بعدی تصاوير و طراحي بريس براي هر بيمار، بريس‌هاي سفارشي مناسب برای هر فرد عرضه می‌شود.

براي كسب اطلاعات بيشتر درباره خدمات كلينيك ما و يا تعيين نوبت با متخصصان ما می‌توانید با شماره 02166533245 تماس حاصل فرماييد.

از چه نوع حمایت‌کننده ستون فقرات باید استفاده شود؟


بر حسب قسمت مورد درمان، اندازه، جنس و شكل، انواع مختلفي از حمایت‌کننده طبي ستون فقرات وجود دارد. اما با این‌ وجود برای یافتن مناسب‌ترین نوع مهاربند، متخصص طب فیزیکی و حرکات اصلاحی با توجه به نوع آسیب‌دیدگی و پیامدهای درد آن در ابتدا نوع آن را تشخیص و تعیین می‌کند.

مزاياي مهاربندهاي طبي ستون فقرات


اگر مهاربندهای ستون فقرات به ‌درستی استفاده گردد می‌تواند در موارد زير كمك كند.

  • كاهش درد در حین فعاليت ورزشي
  • حالت و وضعيت نشستن را بهبود می‌بخشد و در هنگام نشستن درد را كاهش می‌دهد
  • به درمان آسیب‌هایی كه عبارتند از گوژپشتي، لوردوز (كاوپشتي) اسكوليوز (كژپشتي)، سرماخوردگي مهره‌ها، شكستگي ستون فقرات، فتق ديسك كمر، فتق ديسك گردن كمك می‌کند.
  • احتمال تشديد آسيب را كاهش می‌دهد.

بريس‌هاي كمر


بريس‌هاي كمر به ‌عنوان بخشي از درمان و كنترل درد در بهبود حالت كمر بسيار مؤثرند. يكي از اصلی‌ترین اهداف فيزيوتراپي در درمان کمردرد، بهبود حالت قرارگيري كمر است. عارضه‌های دردناك كمر از قبيل سياتيك، لغزش ديسك، درد مفصل خارجي خاصره‌ای يا ساكروايلياك، سندرم فاست، لوردوز (كاوپشتي)، گوژپشتي، اسكوليوز (كژپشتي) و دیسک ژنراتيو همگي از پوشيدن بريس‌هاي طبي كمر منفعت خواهند برد.

كرست طبي كمر

كرست‌ها سختي و حمايت را براي كمر فراهم مي كنند. كرست‌ها از نظر طول تنوع دارند و بسته به وضعيت شما انواع كوتاه و بلند آن تجويز می‌شوند. معمولاً كرست‌هاي كوتاه براي درد پايين كمر بكار می‌روند. حال‌ آنکه از نوع بلند آن براي مشكلات قسمت مياني و پاييني مهره توراسيك (فقرات سینه‌ای) استفاده می‌شود.

aبريس‌هاي طبي سخت

معمولاً اين نوع از بريس‌ها براي دردهاي پايين كمر و بی‌ثباتی ستون فقرات تجويز می‌شوند. اگر براي حمايت از ستون فقرات به ميزان سختي بيشتري از آنچه در كمربندهاي طبي استاندارد وجود دارند نياز داريد اغلب استفاده از بريس‌هاي سخت قالب‌دار مخصوص ستون فقرات تجويز می‌گردد . اين نوع بريس‌ها، انعطاف‌ناپذیر و خشك هستند و قطعات قائمي شكلي دارند كه به شكل بخش پايين ستون فقرات و لگن درمی‌آید همچنين بر روی بريس تسمه‌های پارچه‌ای وجود دارد كه به قسمت جلو بدن فشار وارد می كنند.

a1بريس ‌هاي پراكستنشن

كمربند طبی است كه براي جلوگيري از خم شدن بیش ‌از حد طراحي شده است و اغلب براي درمان شکستگی‌های متراكم در محل اتصال مهره توراسيك (سینه‌ای) و ستون فقرات كمري تجويز می‌شوند. همچنين اين بريس‌ها را می‌توان براي كمك به التيام پس از عمل جراحي فيوژن (خشک‌کردن) ستون فقرات به كار برد‌.

همچنين اين نوع كمربندها با محدود كردن انحناء (خميدگي) ستون فقرات كمري و سینه‌ای، فشار را از روي مهره توراسيك (مهره سینه‌ای) برمی‌دارند.

captureآرتز TLSO /LSO

در صورتی‌ که از شكستگي در ناحيه سينه و كمر، تنگي كانال نخاع، کژپشتی و آسیب‌شناسی‌های دژنراتيو (پيشرونده) رنج می‌برید و يا می‌خواهید پس از عمل بدن خود را ثابت و بدون حركت نگه‌دارید، آرتز TLSO ( آرتز سينه – كمري – خاجي ) و آرتز LSO (آرتز كمري– خاجي) به‌طور سفارشي براي شما ساخته می‌شود. در مركز CPO ما تنها بهترين مراقبت‌ها را به شما ارائه می‌دهیم و متخصصان ما به شما كمك می‌کنند تا براي تسكين درد خود بهترين انتخاب را داشته باشيد.

ff5d20d50b7d03836a5bbb474995cb0cليفتينگ بلت

اين كمربند براي كاهش كشيدگي پايين كمر و كاهش خستگي عضلاني كه هنگام بلند كردن اشياء سنگين به وجود می‌آید طراحي شده است. اين كمربند دور تا دور كمر را می‌بندد و ناحيه كمري ستون فقرات را می‌پوشاند و از جلو بسته می‌شود. ليفتينگ بلت‌ها معمولاً از پارچه يا كرباس ساخته می‌شوند و فاقد بند هستند. برخي مدل‌های آن نيز داراي بالشتك لوردوز هستند.

ty

كمربند تروكانتريك

کمربند تروكانتريك معمولاً براي درد مفصل خاصره‌ای خاجي و شكستگي لگن تجويز می‌شود. اين كمربند بر دور لگن بين تروكانتر (قسمت استخواني در زير استخوان كشاله ران) و ستيغ خاصره‌ای يا ايلياك كرست (لگن خاصره) گذاشته می‌شود و حدود 5 تا 8 سانتی‌متر پهنا دارد و درست مثل كمربندهاي معمولي سگك در جلوي آن قرار می‌گیرد.

tt

کمربند كمري خاجي (لومبوساكرال) و خاجي خاصره‌ای (ساكرو ايلياك)

اين كمربند به تثبيت ناحيه پاييني كمر كمك می‌کند. اين كمربندها معمولاً از كتان سنگين تقویت‌شده با نوارهاي باريك و سبک‌وزن ساخته‌ می‌شوند و فشار را می‌توان از طريق بندهاي پهلو يا پشتي کمربند تنظيم كرد. پهناي کمربندهای لومبو ساكرال در اندازه‌های 10 تا 15 سانتی‌متری و بيست تا 30 سانتی‌متری موجود است. اين نوع كمربند با بهم فشردن مفاصل بين استخوان خاجي (انتهای ستون فقرات) از حركت بدن ممانعت می‌کند.

capture1بريس گردن (گردنبند طبي)


از گردنبند طبي براي تثبيت نخاع گردن پس از انجام جراحي، ضرب‌دیدگی و يا به‌ عنوان روش جايگزين جراحي استفاده می‌شود. اين بريس‌ها از انواع بريس‌هاي ستون فقرات هستند و احتمالا افراد زيادي را می‌بینید كه آن را می‌پوشند. چندين نوع گردنبند طبي (بريس) وجود دارد كه عبارتند ازگردن بند طبی نرم و گردن بند طبی سخت.

كلار نرم

اين بريس‌هاي انعطاف‌پذیر در دور گردن گذاشته می‌شوند. معمولاً از اين بريس‌ها پس از پوشيدن بريس‌های سخت‌تر كه كاربرد آن‌ها براي التيام و بهبود بيشتر است استفاده می‌شوند. از اين بريس‌ها براي ورود به مرحله كنار گذاشتن كلار استفاده می‌گردد.

a6كلار فيلادلفيا

فيلادلفيا سخت‌ترین كلاري است كه داراي دو تكه جلويي و عقبي می‌باشد و کناره‌های آن به‌وسیله بست قلاب‌دار ولكرو بهم متصل می‌شوند و معمولاً تا زمانی که پزشكتان به شما اجازه برداشتن آن را نداده بايد 24 ساعته پوشيده شوند از اين كلار درحالتي نظير: محدود كردن نسبي گردن در هنگام شكستگي گردن، جراحي خشک‌کردن مهره‌ها (فيوژن) و كشيدگي عضلات گردن استفاده می‌گردد.

a7آتل تثبیت‌کننده فك و آرواره SOMI

آتل تثبیت‌کننده فك و آرواره SOMI نوعي بريس است كه گردن را به‌طور مستقيم و به ‌گونه‌ای كه هم‌تراز با ستون فقرات باشد نگه می‌دارد. اين آتل به شكلي سفت‌ و سخت از گردن آسیب‌دیده محافظت می‌کند و از حركت سر به اطراف جلوگيري می‌نماید. با اين بريس ديگر شما قادر به خم كردن و چرخاندن گردن نيستيد. اين محدوديت در حرکت به ماهیچه‌ها و استخوان‌ها كمك می‌کند تا از آسیب‌دیدگی و اثرات جراحي التيام يابند. اين آتل به شكل واضحي نسبت به انواع ديگر كمي پیچیده‌تر و كار با آن دشوارتر است اما از گردن‌های آسیب‌دیده به نحوي عالي و فوق‌العاده محافظت می‌کند.

capture2بريس هالو

هدف اصلي از بريس هالو ثابت نگه‌داشتن سر و گردن است. اين بريس سخت‌ترین نوع گردنبند طبي است. هالو داراي حلقه‌ای از جنس تيتانيوم است كه دور سر قرار می‌گیرد و با 4 گيره فلزي بر روي جمجمه سر بسته می‌شود. سپس اين حلقه به‌وسیله 4 ميله به جليقه كه روي قفسه سينه را پوشانده متصل می‌گردد. جليقه به‌طور يكنواخت و ثابت، وزن مورد نیاز براي نگه‌داشتن حلقه و گردن در محل مناسب را فراهم می‌کند.

capture3هزينه كمربند و گردن‌بندهاي طبي


براي پي بردن به قيمت بريس مخصوص به خود باید با متخصصان ما مشاوره كنيد. در اكثر موارد بسته به شركت بيمه اين بريس‌ها تحت پوشش بيمه قرار می گیرند.