اگر شما هم از دردهای مزمن ناشی از دیسک کمر رنج می‌برید، احتمالاً سخت به دنبال راهی برای یافتن تسکین کمر درد خود هستید تا مجبور به انجام عمل ستون فقرات نشوید. البته این در صورتی است که اصلاً امکان استفاده از چنین روشي براي شما وجود داشته باشد. شما باید در مورد شروع یک برنامه درمانی برای کمک به تسکین کمر دردتان با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بتوانید با درمان موفق این عارضه به سبک زندگی عادی خود باز گردید.

دکتر سعیدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از انواع روش‌های درمانی مبتنی بر تزریق در کمر، به بیماران خود کمک می‌کند تا از کمر دردهای مزمن ناشی از فتق دیسک‌های بین مهره‌ای خلاص شوند. دکتر سعیدی این گونه بیان می‌کند که: “ما به خوبی درک می‌کنیم که از دست دادن توان حرکتی و محدودیت‌هایی که در فعالیت‌های روزانه شما به وجود آمده است، تا چه حد باعث ناراحتی و تشویش شما می‌شود. ما با بهره‌گیری از روش‌های درمانی غیر جراحی می‌توانیم به شما کمک کنیم تا زندگی عادی را دوباره تجربه کنید و قابلیت‌های حرکتی خود را دوباره به طور کامل به دست آورید”.

ایشان خاطر نشان می‌کند که: “اگر شما به دنبال یافتن راهی برای تسکین درد ناشی از دیسک کمر هستید، می‌توانید با متخصصین ستون فقرات در مرکز ما تماس بگیرید تا روش‌های درمانی موجود را برایتان شرح بدهند. مشاوران درمان کمر درد در مرکز ما ابتدا یک مرور جامع بر شرح حال و سوابق پزشکی هر بیمار انجام می‌دهند و سپس بهترین روش درمانی را توصیه می‌کنند.”

دکتر سعیدی و همکارانش بعد از ارزیابی وضعیت شما یک برنامه درمانی که بیشترین مطابقت را با نیازهای شما داشته باشد، برایتان تجویز می‌کنند. دکتر سعیدی در مطب خود از روش‌های درمانی مختلفی استفاده می‌کند که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

  • تزریق در ناحیه اپیدورال (پایین کمر)
  • تزریق اوزون
  • تزریق بلوک فاست
  • رادیوفرکانسی
  • لیزر درمانی

اگر هر گونه سوالی در مورد این روش‌ها دارید و یا می‌خواهید يک نوبت مشاوره با دکتر سعیدی در مطب ایشان تعیین کنید، می‌توانید از طریق شماره 02166533245 با یکی از مشاوران درمان ستون فقرات در مرکز ما تماس بگیرید.

 

22

تزریق اپیدورال


تزریق اپیدورال می‌تواند به کنترل درد و التهاب در ناحیه کمر کمک کند. این روش به طور خاص برای بیمارانی مناسب است که از عارضه بیرون‌زدگی دیسک‌های بین مهره‌ای رنج می‌برند.

روش کار

دارویی که در ناحیه اپیدورال تزریق می‌شود از ترکیب دو عامل اصلی تشکیل شده است که شامل یک کورتیکواستروئید و یک عامل بی‌حسی دارای عملکرد سریع می‌باشد. داروی کورتیکواستروئید (اغلب هیدروکورتیزون یا پِردنیزون) به کاهش التهاب در اطراف بافت عصب کمک می‌کند و داروی بی‌حسی (که معمولاً لیدوکائین است) باعث توقف درد عصب می‌شود.

این داروها مستقیماً در ناحیه اپیدورال در پایین ستون فقرات تزریق می‌شوند. انجام این عمل بیشتر از چند دقیقه طول نمی‌کشد و یک مدت کوتاه هم بیمار باید تحت نظر باشد. وقتی که عمل تزریق اپیدورال به پایان رسید، تأثیر مواد تزریقی در تسکین کمر درد شروع می‌شود.

23

نتایج

عمل تزریق اپیدورال می‌تواند تأثیر زیادی در کاهش علائم فتق دیسک داشته باشد. دیسک کمر در صورتی که در حد خفیف باشد، اغلب بعد از گذشت یک دوره زمانی به طور خود به خود بهبود پیدا می‌کند. تزریق اپیدورال تنها می‌تواند به تسکین درد ناشی از دیسک کمر در طول دوره‌ای که این عارضه در حال بهبودی است، کمک کند.

تزریق بلوک فاست


مفاصل فاست مفاصل کوچکی هستند که در بین مهره‌های کمر قرار گرفته‌اند و هم باعث استحکام و هم انعطاف‌پذیری ستون فقرات می‌شوند. سندرم فاست عارضه‌ای است که در اثر التهاب یا آسیب‌دیدگی یک یا چند مفصل فاست اتفاق می‌افتد. تزریق بلوک فاست به عنوان یک عمل تشخیصی و یک ابزار درمانی استفاده می‌شود تا بتوان با قطعیت گفت که کمر درد شما ناشی از سندرم فاست می‌باشد.

روش کار

داروی مورد استفاده برای تزریق بلوک فاست از ترکیب یک داروی بی‌حسی موضعی و یک داروی ضد التهاب کورتیکواستروئیدی تشکیل شده است. این ترکیب دارویی باعث تسکین درد و التهاب در مفصل آسیب‌دیده می‌شود. از آنجا که تزریق بلوک فاست با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، این مزیت را به همراه دارد که خیلی زود جواب می‌دهد و از روی فیدبک سریع آن می‌توان منبع دقیق درد شما را تشخیص داد.

پزشکی که این عمل را انجام می‌دهد، می‌تواند با استفاده از تصاویر فلوروسکوپی (اشعه ایکس) وضعیت مفاصل فاست را ببینند و مفصل آسیب‌دیده را به طور دقیق شناسایی کنند. برای انجام این عمل ابتدا یک ماده بی‌حسی در محل اعمال می‌شود و سپس یک سوزن کوچک مخصوص در ناحیه مفصل فاست فرو برده می‌شود و داروهای بی‌حسی و ضد التهاب با استفاده از هدایت فلوروسکوپی در این محل تزریق می‌شوند. وجود داروی بی‌حسی، تحمل این عمل را برای بیمار آسان می‌کند. عمل تزریق بلوک فاست معمولاً بین 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

24

نتایج

طی چند ساعت بعد از عمل تزریق بلوک فاست ممکن است که شما یک جراحت مختصر در ناحیه کمر یا گردن خود داشته باشید که به مدت یک تا دو روز کمی سوزش دارد. توصیه می‌شود که در روز عمل، بیشتر استراحت کنید اما در روز بعد از عمل می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید. تسکین درد در اثر تزریق بلوک فاست معمولاً از روز دوم یا سوم بعد از عمل شروع می‌شود.

رادیوفرکانسی (آر اف)


پروب رادیوفرکانس باعث تولید یک منبع گرمایی در ناحیه عصب می‌شود که رشته‌های منتقل کننده سیگنال درد در عصب را می‌سوزاند. با تخریب این رشته‌ها، عصب دیگر نمی‌تواند سیگنال‌های درد را به نخاع یا مغز بفرستد و در نتیجه درد ناشی از دیسک کمر تسکین پیدا می‌کند. البته رشته‌های عصبی نهایتاً بعد از 6 تا 18 ماه دوباره رشد می‌کنند و درد کمر هم دوباره باز می‌گردد. بنابراین در صورت برگشت مجدد درد می‌توان این عمل را تکرار کرد.

رادیوفرکانس یک روش عمل بسته دیسک کمر است که درد ناشی از مفاصل فاست یا ساکروایلیاک را از طریق اختلال در عملکرد عصبی که سیگنال‌های درد را منتقل می‌کند، برطرف می‌نماید.

25

روش کار

رادیوفرکانسی یک عمل پزشکی است که در آن سیگنال‌های عصبی منتقل کننده درد با استفاده از پالس‌های الکتریکی به مدت 6 تا 18 ماه مختل می‌شوند. عصب‌هایی که در این روش مد نظر قرار دارند، آن عصب‌هایی هستند که سیگنال‌های درد را از مفاصل فاست در ناحیه کمر به مغز و نخاع منتقل می‌کند. این عمل باعث تسکین طولانی مدت درد ناشی از تخریب و التهاب مفصل‌های فاست در ستون مهره‌ها می‌شود. عمل رادیوفرکانسی در حدود 30 تا 60 دقیقه بسته به تعداد سطوحی که به درمان نیاز دارند، طول می‌کشد. بعد از هر عمل رادیوفرکانسی هم بیمار باید به مدت حدود 45 دقیقه دوره ریکاوری را بگذراند و تحت نظر باشد.

نتایج

اغلب بیماران حدود دو هفته بعد از انجام عمل رادیوفرکانسی، شروع تسکین علائم درد را مشاهده می‌کنند. این عمل در صورتی که به شکل موفقیت‌آمیزی انجام شود، معمولاً به مدت 9 تا 14 ماه، کمر درد بیمار را تسکین می‌دهد. در بعضی از بیماران هم تأثیر آن تا دو سال یا حتی بیشتر دوام خواهد داشت. به طور کلی عمل رادیوفرکانسی تأثیر قابل ملاحظه‌ای در کاهش درد دارد و خطرات و عوارضی هم به دنبال نخواهد داشت. علاوه بر آن، نیازی به استراحت بعد از عمل هم وجود ندارد.

اوزون درمانی


در روش اوزون درمانی از اکسیژن برای تسکین درد و بهبود آسیب‌دیدگی‌های کمر استفاده می‌شود. بیمارانی که عمل تزریق اوزون انجام می‌دهند، علائم تسکین درد را بلافاصله بعد از عمل احساس می‌کنند. همچنین در طول مدت انجام عمل، بیمار هیچ دردی احساس نمی‌کند و یا درد آن خیلی کم است. این عمل تنها به چند تزریق محدود نیاز دارد. اوزون‌تراپی برای بازسازی بافت غضروفی در نواحی آسیب‌دیده کمر کارآیی بسیار خوبی دارد.

26

روش کار

کمبود اکسیژن و پایین بودن مقدار آن در بافت‌های بدن نجر به تجمع اسید لاکتیک می‌شود و اسید لاکتیک همان عاملی است که باعث ایجاد درد می‌گردد. اوزون از سه طریق باعث اثربخشی در تسکین درد می‌شود. اول داروهای ضد التهاب هومئوپاتیک است که در محل آسیب‌دیدگی تزریق می‌شود و التهاب و ورم موجود در این ناحیه را برطرف می‌کند. کاهش ورم و التهاب به نوبه خود منجر به افزایش جریان خون در موضع آسیب‌دیده می‌شود. دومین تأثیر اوزون، تأمین ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای بهبودی موضع آسیب‌دیده است. سومین تأثیر مثبت آن هم اکسیژن‌رسانی به موضع آسیب‌دیده به شکل اوزون می‌باشد.

نتایج

نتیجه عمل اوزون‌تراپی آن است که بافت‌های آسیب‌دیده به هر چیزی که برای بهبودی خود نیاز دارند، دسترسی پیدا می‌کند. در نتیجه این عمل بسته دیسک کمر ، آسیب‌دیدگی این بافت‌ها برطرف می‌شود و گردش خون در ناحیه مورد نظر دوباره برقرار می‌گردد. پاسخ بیماران مختلف نسبت به عمل اوزون درمانی متفاوت است، اما در اغلب افراد تنها به 3 تا 5 جلسه تزریق اوزون نیاز می‌باشد.

لیزر درمانی


ستون مهره‌های شما دارای یک سری مفاصل فاست است که در سمت بیرون نخاع و در نزدیکی پوست کمر شما قرار گرفته‌اند. این مفاصل به ستون مهره‌ها امکان می‌دهد که بتواند با یک دامنه خاصی حرکت کند و خم و راست شود. حال اگر در اثر فتق دیسک‌های بین مهره‌ای، مشکلاتی برای مفاصل فاست ایجاد شود، ممکن است باعث دردناک شدن و سفتی ستون مهره‌ها و محدودیت دامنه حرکت آن شود.

روش کار

در عمل لیزر درمانی از یک پرتو لیزر برای حذف فشار وارد بر دیسک‌های ستون مهره‌ها استفاده می‌شود. متخصصین ما با استفاده از دستگاه لیزر، فشار وارد بر اعصاب نخاعی که در اثر فتق دیسک‌های بین مهره‌ای به وجود آمده است را برطرف می‌کند. لیزر درمانی یک عمل جراحی بسته دیسک کمر با حداقل تهاجم است که به پزشک شما امکان می‌دهد تا عوارض ستون مهره‌ها را بدون تحت تأثیر قرار دادن عضلات و اعصاب اطراف آن درمان نماید. این باعث می‌شود که دوره بهبودی بعد از عمل هم خیلی کوتاه‌تر باشد.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان
مشاوره رایگان در واتساپ
Call Now Buttonتعیین وقت