درمان گودی و قوس کمر با روش‌های فیزیوتراپی و حرکات اصلاحی

يک ستون فقرات سالم و طبيعي، از پشت يا از بغل به شکل صاف و مستقيم ديده مي‌شود. اما اگر گودي کمر يا لوردوزيس در آن وجود داشته باشد، استخوان‌ها يا مهره‌هاي قسمت پايين آن داراي انحنايي به سمت جلو خواهند بود. در اين صورت فرد دچار گودي کمر يا قوس کمر خواهد شد.

هدف از درمان گودي کمر در مطب دکتر سعيدي آن است که از پيشروي انحناي ستون فقرات جلوگيري کرده و بدشکلي آن برطرف شود. روش درماني خاصي که براي رفع گودي کمر استفاده مي‌شود، به علت به وجود آمدن اين عارضه بستگي دارد. اگر گودي کمر ناشي از وضعيت نادرست بدن در هنگام نشستن، ايستادن يا راه رفتن باشد، انجام حرکات ورزشي ساده مي‌تواند براي درمان آن کفايت کند. اما اگر به خاطر ناهنجاري‌هاي مفصل لگن باشد، براي برطرف شدن آن بايد عارضه مربوط به لگن درمان شود. در موارد بسيار شديد گودي کمر، ممکن است دکتر سعيدي به طور همزمان از انواع مختلف بريس و روش‌هاي غيرجراحي براي کاهش کمردرد استفاده کند. مهم‌ترين روش‌هاي غيرجراحي که براي اين منظور استفاده مي‌شود عبارت است از:

 • الکتروتراپي
 • مگنت تراپي
 • TENS
 • تزريق اوزون
 • تزريق اپيدورال

دکتر سعيدي معتقد است که درمان هر بيمار مبتلا به گودي کمر، شرايط خاص خود را دارد و روش درمان آن به عواملي از قبيل سن بيمار، شدت قوس کمر و وضعيت رشد اسکلت و استخوان‌هاي بيمار بستگي دارد. ممکن است در طول مدتي که بيمار براي رفع گودي کمر تحت درمان قرار دارد، لازم باشد که معاينات متعددي توسط پزشک متخصص بر روي او انجام شود تا وضعيت انحناي ستون فقرات به طور مداوم تحت نظر باشد.

دکتر سعيدي همچنين خاطرنشان مي‌کند که “تشخيص و درمان به‌موقع گودي کمر اهميت بسيار زيادي در درمان آن دارد و نکته کليدي در جلوگيري از بدتر شدن اين عارضه در آينده محسوب مي‌شود.”

براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد گودي کمر و يا تعيين وقت مشاوره مي‌توانيد از طريق شماره 02166533245 با ما تماس بگيريد.

فهرست مطالب

علت‌ها و دلایل گودي و قوس کمر


آکوندروپلاسي و اسپونديلوليستزيس (لغزش مهره) دو عامل اصلي هستند که باعث به وجود آمدن گودي کمر مي‌شوند. اما گودي کمر مي‌تواند در اثر عوامل ديگري از قبيل وضعيت نادرست بدن در هنگام نشستن، ايستادن و راه‌ رفتن، ناهنجاري‌هاي مادرزادي مهره‌ها، بيماري‌هاي عصبي- عضلاني، جراحي کمر، بيماري‌هاي لگن و يا بيماري‌هاي مفصل ران نيز به وجود بيايد.

علائم و نشانه‌های گودي و قوس کمر


گودي کمر در هر بيماري ممکن است علائم متفاوتي داشته باشد. مهم‌ترين شاخصه کلينيکي گودي کمر، برجسته شدن باسن‌ها مي‌باشد. علائم گودي کمر ممکن است بسته به نقايص ديگري که همراه با آن وجود دارد، تفاوت‌هايي داشته باشد. اين نقايص مي‌تواند شامل دیستروفی ماهيچه‌اي، دیسپلازي نمو مفصل لگن و بيماري‌هاي عصبي- ماهيچه‌اي باشد.

کمر درد، دردهايي که به پاها کشيده مي‌شود و تغيير در نحوه دفع ادرار و مدفوع، معمولاً ارتباطي با گودي کمر ندارد و نمي‌توان آنها را از علائم گودي کمر دانست. بيماري که اين گونه علائم را مشاهده مي‌کند بايد فوراً توسط پزشک مورد معاينه قرار بگيرد.

علائم گودی و قوس کمر ممکن است با علائم سایر ناهنجاری‌ها و عوارض مربوط به ستون فقرات شباهت داشته باشد و یا نتیجه‌ای از یک مصدومیت یا عفونت باشد. بنابراین همیشه باید برای تشخیص قطعی درد ناشی از گودی کمر به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

تشخیص گودی و قوس کمر


پزشک متخصص با بررسی کامل سوابق پزشکی و شرح حال بیمار و نیز انجام معاینه فیزیکی و آزمایش‌های تشخیصی، عارضه گودی کمر را تشخیص می‌دهد. همچنين پزشک شما اطلاعات کاملی در مورد سوابق والدین و شرایط شما در زمان تولد می‌پرسد تا بداند که آیا اعضای دیگر خانواده شما هم دچار گودی کمر هستند یا خیر.

آزمایش‌های تشخیصی که برای این منظور استفاده می‌شود شامل موارد زیر است:

 • عکسبرداری اشعه ایکس
 • اسکن استخوان
 • ام آر آی
 • سی تی اسکن

درمان‌های فیزیوتراپی برای گودی و قوس کمر


پزشک متخصص شما بر اساس عوامل زیر، روش درمانی خاصی را برای رفع گودی کمر توصیه می‌کند:

 • سن، وضعیت سلامت عمومی و سوابق پزشکی شما
 • عامل ایجاد کننده گودی کمر در شما
 • شدت قوس کمر
 • میزان تحمل شما نسبت به داروها، عمل‌ها یا درمان‌های خاص
 • انتظارات شما در مورد طول دوره درمان
 • نظرات و ترجیحات شما

بریس‌ها

اگر گودی کمر توسط پزشک متخصص در شما تشخیص داده شد، استفاده از وسایل حمایت کننده خارجی می‌تواند به رفع و درمان آن کمک کند. پزشک شما ممکن است که استفاده از بریس را برایتان توصیه کند. بریس‌ها یک روش کاملاً ایمن و غیر تهاجمی برای کمک به بهبود وضعیت فعلی ستون فقرات و جلوگیری از بروز عوارض شدیدتر در آینده می‌باشد. استفاده از بریس، یک روش درمانی کاملاً متداول و شناخته شده است. بریس‌ها به عنوان ابزارهای کارآمدی برای درمان بیماری‌های ستون فقرات شناخته می‌شوند. به طوری که بیش از 99% از پزشکان متخصص ارتوپدی، طرفدار استفاده از بریس هستند.

بریس‌های گودی و قوس کمر

تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال داروهای استروئیدی به عنوان یک روش مؤثر و کارآمد برای درمان گودی کمر شناخته شده است. تحقیقات نشان داده است که تزریق اپیدورال می‌تواند کمر درد را به طور مؤثری کاهش داده و حتی در بسیاری از موارد، آن را به طور کامل برطرف نماید. علاوه بر آن، نتایج تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که برای بیمارانی که با یک بار تزریق اپیدورال احساس تسکین درد کمر را ندارند، تکرار چند باره این تزریقات به صورت دوره‌ای می‌تواند درد آنان را برطرف کرده و تأثیری تقریباً یکسان با سایر بیماران داشته باشد.

تزریق اوزون

اوزون درمانی شامل استفاده از اوزون دارای گِرید پزشکی برای القای  یک پاسخ درمانی در خود بدن می‌باشد. اوزون یک فرم بسیار واکنش دهنده از مولکول اکسیژن خالص می‌باشد. بدن انسان این قابلیت را دارد که آسیب‌دیدگی‌های خود را درمان و بازسازی نماید. بیمار شدن ما نیز نتیجه‌ای از اختلال در این قابلیت بدن است. خواص واکنش‌پذیری شدید اوزون باعث القای سلول‌های ناحیه ستون فقرات می‌شود و آنها را وادار می‌کند تا سلول های ضعیف و ناقصی که باعث به وجود آمدن گودی کمر شده‌اند را حذف کنند. به این ترتیب بدن می‌تواند کار ترمیم و بهبودی خود را به شکل بهتری انجام دهد.

تِرکشن

علاوه بر ورزش‌های کششی و تابش‌های مادون قرمز، کشش مفاصل لومبار با استفاده از ترکشن نیز روش دیگری است که باعث بهبود توازن شکل ستون فقرات و کاهش درد و ناتوانی حرکتی ناشی از گودی کمر می‌شود.

الکتروتراپی

الکتروتراپی عبارت است از استفاده از روش‌های درمانی رایج الکترومکانیکی از قبیل اولتراسوند، تی ان اس و لیزر درمانی با شدت پایین برای تسکین دردهای ستون فقرات که از گودی کمر ناشی شده است.

کایروپرکتیک (درمان دستی)

روش‌های سنتی شامل حرکات دستی هم می‌تواند در درمان عوارضی از قبیل اسکولیوز آیدیوپاتیک، قوز کمر و گودی کمر تأثیر داشته باشد. در روش کایروپرکتیک یا درمان‌های دستی، از حرکات انگشت‌های مصنوعی برای تحریک واکنش‌هایی در ناحیه ستون فقرات استفاده می‌شود. این واکنش‌ها باعث می‌شوند که ستون فقرات به صورت اتوماتیک و با دقت بسیار بالایی اقدام به ترمیم و درمان خود نماید. با استفاده همزمان از حرکات دستی و روش‌های رفلکس می‌توان تقریباً هر نوع عارضه مربوط به ستون فقرات را درمان کرده و کارآیی مکانیکی را به آن باز گرداند.

ورزش‌های فیزیکی

به خاطر داشته باشید که ورزش‌هایی را که توسط پزشک متخصص برای وضعیت خاص شما تجویز شده است، به دقت انجام دهید. ما در اینجا چند مورد از ورزش‌های مناسب را به عنوان نمونه ذکر می‌کنیم. اما دقت کنید که قبل از انجام این ورزش‌ها حتماً با متخصصین ما مشورت کنید تا مطمئن شوید که اينها ورزش‌های مناسبی برای شما هستند.

کرانچ شکمی (دراز و نشست)

ورزش‌هایی که باعث تقویت عضلات شکم می‌شود به توانمندسازی ستون فقرات و کاهش قوس رو به داخل آن نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید حرکتی که در شکل نشان داده شده است را به کمک حوله انجام دهید تا نتیجه بهتری از آن بگیرید و باعث ایجاد درد در کمر شما هم نشود.

ورزش برای درمان گودی و قوس کمر

کرانچ پهلو (عضلات مورب)

روی زمین به پشت بخوابید، زانوها را خم کنید و کف پاها را در کنار هم روی سطح زمین بچسبانید. حالا پاهای خود را به آرامی به طرف چپ بدن خم کرده و زانوها را به زمین نزدیک کنید. اجازه بدهید که زانوها چند ثانیه در نزدیکی سطح زمین قرار بگیرند.

ورزش برای درمان گودی و قوس کمر

کشش مفصل ران در حالت خوابیده به پشت (پُل)

به پشت بخوابید و کمر خود را روی زمین بچسبانید و صورت را به طرف بالا بگیرید. زانوها را خم کنید و کف پاها را در حالتی که کمی از هم فاصله دارند، روی زمین بچسبانید. با فشار بر روی عضلات سرینی و تکان دادن ملایم ناحیه پشت لگن، باسن خود را بالا بیاورید و سعی کنید که قسمت پایین کمر خود را مستقیم نگه دارید و قوس آن را صاف کنید.

ورزش برای درمان گودی و قوس کمر

نکاتی برای کمک به پیشگیری از بروز گودی کمر


 • هنگامی که نشسته‌اید، کف پاهای خود را کاملاً روی زمین بگذارید.
 • در هنگام ایستادن، یک پای خود را در ارتفاع بالاتر یا روی یک پله بالاتر قرار دهید تا حمایت بیشتری از کمر شما به عمل آيد.
 • در هنگام ایستادن، زانوهای خود را صاف نگه ندارید.
 • اگر عادت دارید که بر روی شکم بخوابید، یک بالش صاف در زیر شکم (ناف و ناحیه کمربند) خود قرار دهید.
 • کفش پاشنه بلند نپوشید.
 • ورزش کنید و عضلات باسن و شکم خود را قوی و محکم نگه دارید.

مقالات مرتبط

فهرست

مشاوره تلفنی

نوبت گیریمشاوره رایگان تعیین وقت