درد گردن به ندرت علامت یک مشکل جدی تر است و معمولاً با انجام اقدامات ساده در خانه می‌توان آن را از بین برد. استفاده از داروهای مسکن اغلب بهترین راه برای درمان درد گردن هستند که به صورت خوراکی یا مستقیماً در محل درد استفاده می‌شوند. همچنین می‌توانید بسته‌های گرم یا سرد ، تمرینات ملایمی در گردن را برای بهبود حرکات و چک کردن وضعیت بدن خود داشته باشید تا مطمئن شوید این مشکل را بدتر نمی‌کند. اما اگر درد گردن شما با بی‌حسی ، کاهش قدرت در بازوها یا دست‌ها یا تیر کشیدن در ناحیه شانه یا بازو همراه است ، توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنید.

برای بازیابی استحکام و انعطاف پذیری می‌توانید از پزشک خود بخواهید تمرینات مناسبی مانند حرکات کششی و حرکات ملایم انجام دهد. در صورت ادامه درد ، پزشک می‌تواند آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس ، MRI یا سی تی اسکن را درخواست کند.

آناتومی گردن


گردن بخشی از ستون فقرات است ، ستونی انباشته و به هم پیوسته از 33 استخوان تقریباً دیسك مانند (مهره) كه مؤلفه ساختاری اساسی افراد را تأمین می‌کند.

 • گردن شامل هفت مهره اول مهره ستون فقرات است و در ضمن قسمتی به نام ستون فقرات گردنی ایجاد می‌کند. بالاترین مهره با نام C-1 مستقیماً به پایه جمجمه متصل می‌شود و منحصرا تنها این مهره است که اجازه چرخش سر را می‌دهد.
 • در بین هر مهره ، یک دیسک از بافت پیوندی وجود دارد که با یک ماده ژله مانند پر شده است. دیسک ها ضربه گیر بوده و بین دو مهره فاصله ایجاد می‌کنند ، همچنین کمک می‌کنند تا ستون فقرات به درستی تراز شود.
 • تقریباً هر جفت از مهره‌ها توسط یک جفت اتصالات ریز مفاصل فاست، که بسیار شبیه به مواردی که در زانوها ، شانه‌ها و انگشتان وجود دارد ، متصل شده و در اعماق ستون فقرات قرار دارد.
 • هر مهره چندین سوراخ (فروامینا عصبی) دارد که از طریق آن‌ها نخاع و ریشه های عصب نخاعی مسیر خود را به مسیر دیگر بدن می‌چرخانند.استخوان‌های ستون فقرات گردنی به عنوان لنگر برای همه بافت‌های نرم گردن اعم از عضلات ، تاندون‌ها و لیگامان ها ایجاد می‌شود که امکان تحرک و انعطاف پذیری آن را فراهم می‌کند.

در مجموع ، تمام این ساختارهای داخل گردنی از توپ سنگین و نا متعادل سر انسان پشتیبانی می‌کنند ، که به طور معمول وزن آن تقریباً یازده پوند است. گردن شما نیز بخشی از سیستم جذب شوک بدن است ، که به شما امکان می‌دهد در صورت برخورد یا ضربه، سر شما تا حدودی از نظر جسمی از بدن جدا شود. هدف از این کار ، به حداقل رساندن احتمال ضربه مغزی است ، که در نتیجه آن مغز موجود در سطح داخلی جمجمه تأثیر کمتری از ضربه ببیند.

اگر ضربه ای به سر وارد شود ، گردن به جمجمه اجازه می‌دهد تا تقریباً در هر جهتی “بچرخد” ، و شدت حرکت را کم می‌کند. به همین ترتیب ، در صورت ضربه به بدن ، گردن به سر اجازه می‌دهد تا برای زمان بسیار کمی به صورت “شناور” شود و انرژی لازم را که ناگزیر باید از جمجمه حرکت کند ، کاهش می‌دهد.

انواع گردن درد


دردهای گردن ممکن است به روش‌های زیر طبقه بندی شود:

 • سختی: ایجاد مشکل در چرخاندن سر
 • تیز یا شدید: مثل اینکه در یک مکان خاص با یک شی برخورد داشته باشید
 • کند / دردناک / حساس: درد در یک ناحیه کلی
 • درد منتشر: دردی که به صورت موجی و به صورت پالس یا در حال حرکت احساس می‌شود، که به سمت سر یا پایین بدن و به شانه‌ها ، بازوها یا انگشتان می‌رسد.

علاوه بر درد گردن ، علائم اضافی گاهی با درد جدی گردن همراه است ، از جمله:

 • سوزن سوزن شدن و بی حسی که مانند یک درد موجی به نواحی دیگر بدن کشیده می‌شود
 • مشکل در بلند کردن ، گرفتن و نگه داشتن اشیاء
 • مشکلات مربوط به هماهنگی ، پیاده روی و تعادل کلی بدن
 • از دست دادن کنترل مثانه یا روده فرد

علت گردن درد مزمن


علت گردن درد مزمن

 

همه گروه های سنی در معرض خطر ابتلا به گردن درد هستند. افرادی که برای مدت طولانی در یک مکان و به صفحه نمایش رایانه خیره می‌شوند ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار بگیرند. حدود 30 درصد از جمعیت هر سال یک دوره گردن درد دارند. درد گردن ممکن است در مردان کمی بیشتر از زنان رخ دهد. بیشتر دردهای گردن در اثر استفاده بیش از حد یا غیراصولی از گردن ایجاد می‌شود. به طور مشخص:

 • فشار عضلات گردن یا تاندون ها
 • کشیدگی رباط های گردن

روش های معمول برای ایجاد گردن درد یا استفاده بیش از حد از گردن شامل موارد زیر است:

خوابیدن در وضعیتی که سر شما در وضعیت اشتباهی قرار داشته باشد

خواب منظم در شب می‌تواند برای گردن شما حیاتی باشد. بدون آگاهی ، می‌توانید به راحتی تمام شب را با سر خود که از بالش برداشته اید بخوابید و یا ناخودآگاه سر شما به یک طرف بالشت بیافتد یا حتی سر شما از بالشت آویزان شود. نتیجه: کشش بیش از حد در ستون فقرات گردنی که باعث فشار زیاد به عضله یا آسیب به رباط می‌شود. بالش ها می‌توانند به عنوان ابزار ویژه خواب در نظر گرفته شوند تا اطمینان حاصل شود که در هنگام خواب سر شما در وضعیت “خنثی” قرار می‌گیرد.

فعالیت هایی که نیاز به نگه داشتن سر در موقعیت غیرمعمول برای مدت طولانی دارند

فشار و کار بیش از حد در گردن می‌تواند در اثر فعالیت‌های تفریحی مانند تماشا کردن تلویزیون، استفاده از شانه خود برای نگه داشتن تلفن در گوش خود، یا جستجوی یک نمایش هوایی یا طناب بازی ایجاد شود.

وضعیت بدنی بد

این امر می‌تواند بسیار جدی تر از نشستن مناسب در هنگام صرف شام  یا هنگام راه رفتن صحیح و اصولی باشد. بسیاری ، بسیاری از جنبه های روزمره زندگی مدرن منجر به این می‌شود که ما سر خود را ساعت‌ها و در هر لحظه در موقعیت های ناخوشایند و غیر طبیعی قرار دهیم. مثال‌ها شامل رانندگی ، تماشای تلویزیون ، پیام کوتاه در هنگام پیاده روی ، خواندن کتاب ، باغبانی و موارد دیگر می‌باشد. وضعیت ضعیف ساختارهای گردن را وادار به کار بسیار سخت تر از آنچه برای آن ها طراحی شده است ، می‌نماید در نتیجه صدمات زیاد و آسیب‌های دائمی یا بدشکلی ستون فقرات ایجاد می‌شود.

حرکات تکراری

ورزش ، تمرین ، رقص و حرکات دیگر برای تسلط بیشتر به تکرار نیاز دارند. مبتدیان به ویژه در معرض آسیب‌های گردنی هستند ، زیرا تمام بدن باید با حرکات جدید مطابقت داشته باشند ، بعضی از آن‌ها هرگز قبل از انجام این کار این تطابق را ایجاد نمی‌کنند.

سقوط و برخورد

توانایی گردن برای جدا کردن سر از ضربه وارد شده به بدن اغلب باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. اگرچه انعطاف پذیری گردن ممکن است مانع از بروز آسیب شدید تر شود ، اما این امر ممکن است منجر به ایجاد گرفتگی عضلات ، فشارهای به تاندون ها و پارگی رباط ها شود.

حرکت شلاقی

به طور معمول در تصادفات اتومبیل که در عقب اتفاق می افتد ، صدمات ناشی از حرکت شلاق مانند گردن که ایجاد می‌شود که در آن گردن شما با نیروی زیادی ناگهان به جلو حرکت کرده، و سپس بلافاصله به عقب باز می‌گردد.

اگرچه این دردها در گردن ممکن است ناخوشایند باشند ، اما از نظر پزشکی به صورت جزئی توصیف می‌شوند. بسیاری از این دردها در طی چند روز یا چند هفته از بین می روند ، زیرا بافت‌های نرم گردن از منبع خون خوبی برخوردار هستند. ، که باعث بهبودی سریع‌تر می‌شود.

روش‌های درمانی ساده و فراوان است و شامل کاربرد خانگی پک های سرد، بسته های گرمائی ، داروهای بدون نسخه مانند داروهای ضد التهاب مانند NSAID (آسپرین ، استامینوفن ، ایبوپروفن ، ناپروکسن سدیم) و استراحت ساده است.

علل گردن درد مزمن


علل گردن درد مزمن

درد در گردن که بیش از سه ماه طول بکشد ، ممکن است نشان دهنده علت جدی تری نسبت به درد مزمن یا کشش باشد. درد طولانی مدت و مداوم در گردن می‌تواند به معنای مشکلات اعصاب ، دیسک ها ، مهره ها یا مفاصل فاست واقع در ستون فقرات باشد. بسته به علت ، آنچه به عنوان درد ساده گردن شروع می‌شود، ممکن است به صورت ، شانه ، حتی کل بدن گسترش یابد.

صدمات ، استفاده بیش از حد و پیری شایع ترین دلایل دردهای طولانی مدت گردن است که شرایط جدی زیر ممکن است در پی داشته باشد:

دیسک گردن

این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که یک یا چند دیسک در بین هر مهره دچار تغییر شود و به این ترتیب لایه داخلی چسبناک دیسک (هسته پالپوس) در معرض آسیب قرار بگیرد. زمانی که اعصاب عبوری از داخل نخاع که از طریق سوراخ‌های مشخص شده در هر مهره عبور می کنند، ممکن است در اثر فشاری که از طریق دیسک تغییر شکل یافته به اعصاب وارد می‌شود، موجب ایجاد التهاب و احساس درد شدید در ناحیه گردن شود.

بیماری دیسک تغییر شکل یافته گردنی

در طی یک عمر معمولی ، طبیعی است که دیسک ها هیدراتاسیون ، ضخامت و توانایی ضربه گیری خود را از دست بدهند. با این حال ، دیسکی که خیلی دچار تغییر شکل شده است ممکن است مشکلات مشابه دیسک گردن از جمله ایجاد فشار بر اعصاب نخاعی یا قرار دادن استرس ناخواسته بر روی مفاصل فاست مهره ها شود که می‌تواند منجر به آرتروز گردن شود.

استئوآرتریت گردنی یا اسپوندیلوز (آرتروز گردن)

به یاد دارید که مفاصل کوچک فاست در اعماق مهره ها قرار داشتند؟ دقیقاً مانند مفصل زانو یا آرنج ، این مفاصل نیز با لایه ای از غضروف های سخت روبرو می‌شوند که امکان حرکت صاف را فراهم می‌کند. اگر این غضروف از بین برود، یا در اثر ضربات مهم به گردن آسیب برسد ، ممکن است ساییدگی حاصل از استخوان مهره‌ها باعث التهاب ، چرخش استخوان و پیچ خوردگی عصب شود زیرا فضاهای ریز در داخل مهره ها برای عبور عصبی بسته می‌شوند.

تنگی نخاع گردنی

کل کانال ستون فقرات ممکن است تغییر شکل در هر کدام از 33 مهره موجود در ستون فقرات بسته شود. خارهای استخوانی ، دیسک های ستون فقرات ، التهاب و تورم ممکن است برای فشرده سازی نخاع ، یک بسته عصبی بزرگ که به طور متناوب از هر مهره عبور می کند و مستقیماً به مغز متصل می‌شود ، ترکیب شوند. اگر فشرده سازی به اندازه کافی ضعیف باشد و باعث ایجاد ضعف و مشکلات هماهنگی در اندام شود ، این بیماری به اسمیلوپاتی مشهور است.

تنگی فورامینال ناحیه گردنی

درست همان طور که سوراخ مهره ها برای نخاع ممکن است توسط چرخش استخوان تنگ شود ، سوراخ های کوچکتر (فروامینا) در هر مهره از طریق عصب نخاعی نیز ممکن است به دلیل دیسک گردن یا خار استخوانی تنگ شود.

تشخیص


در بیشتر شرایط ، تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی بخش های اصلی ارزیابی برای تشخیص درد یا اختلالات گردن هستند. در بعضی موارد ، افرادی که به درمان اولیه پاسخ نمی‌دهند ، ممکن است تحت آزمایش‌های رادیو تخصصی مانند اشعه X ساده ، تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی رایانه ای قرار بگیرند تا مشکلات اضافی بافت های نرم ، دیسک های گرئنی ، تنگی نخاع و تومورها یا آسیب های عصبی. … را غربال کنند.

درمان گردن درد


درمان غیرجراحی

حفظ حرکت بخش مهمی از درمان درد گردن است. استفاده از بریس های گردن باید به حداقل برسد.در حالی که باید ورزش منظم تا بهبود درد گردن متوقف شود ، حرکت گردن کمک زیادی می‌تواند داشته باشد. حرکت آهسته در تمام جهات حرکتی گردن ، عضلات کششی را که ممکن است بیش از حد محکم باشد ، تسکین می‌دهد. این تمرین ممکن است در حین دوش گرفتن از آب گرم بسیار مفید باشد.

ماساژ به همراه یخ درمانی برای پنج تا ده دقیقه که در 48 ساعت اول شروع درد به ناحیه دردناک اعمال می‌شود ، می‌تواند در تسکین درد به همان اندازه که گرما می‌تواند کمک کند ، باعث آرامش عضلات شود. گرما باید برای درد بیشتر از 48 ساعت استفاده شود. تسکین دهنده ضد درد مانند استامینوفن و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) از جمله آسپیرین ، به طور مکرر برای کنترل قسمت های گردن درد کافی است ، و شل کننده های عضلانی ممکن است به افرادی که دارای حرکت محدود ثانویه هستند و برای سفت شدن عضلات کمک کنند.

افرادی که استرس بالاتری دارند ممکن است دچار گرفتگی عضلات گردن شوند. ماساژ درمانی برای مبتلایان به درد مزمن عضلات گردن مفید است.

جراحی

تعداد کمی از بیماران دارای گردن درد ، به ویژه بیماران با درد بازو یا علائم فشرده سازی نخاع ، به عمل جراحی ستون فقرات گردن نیاز دارند. گزینه جدید برای جراحی گردن استفاده از دیسک مصنوعی است. این وسیله ساخته شده از فلز و پلاستیک ، انتخاب صحیحی برای تعداد بسیار کمی از افراد با درد گردن است و هیچ ناهنجاری دیگری در ستون فقرات گردن نسبت به دیسک فرسوده و تغییر شکل داده ایجاد نمی‌نماید.

پیشگیری


بهترین راه برای زندگی با درد گردن ، سعی در پیشگیری از آن است. بهترین کارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از درد گردن انجام دهید توجه به بدن ، ورزش ، درست غذا خوردن و حفظ سبک زندگی سالم است. علاوه بر این ، ساعت‌ها بدون اینکه بلند شوید و به طور مستمر جلوی کامپیوتر ننشینید تا گردن و کمر شما فشار زیادی را تحمل ننماید. استرس روز را از ماهیچه های گردن خود خارج کنید و تمرین روزمره خود را انجام دهید. اگر سیگار می‌کشید ، آن را ترک نمایید. استعمال سیگار عاملی مستعد کننده برای درد گردن است. اگر اضافه وزن دارید ، سعی کنید سطح فعالیت خود را افزایش داده و سالم تر غذا بخورید تا مشکل شما کمتر شده و از درد های بیشتر پیشگیری نمایید.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان Call Now Buttonتعیین وقت
× مشاوره رایگان در واتساپ