صدا دادن کمر (مهره و مفصل) ناشی از بیماری، حرکت و جابجایی ناگهانی

صداکمر

افراد بسیاری صدای تق‌تق و خش‌خش مفاصل درجاهای مختلف بدن حتی در مفاصل کمر را تجربه کرده‌اند. این موضوع معمولاً مسئله‌ی نگران‌کننده‌ای در نظر گرفته نمی‌شود اما برخی ممکن است آن را ترسناک بدانند و باور داشته باشند که مشکلی برای مفصل پیش آمده است. شنیدن صدا یا احساس سوزش ممکن است در هنگام حرکت و جابه‌جایی ناگهانی ایجاد شود که معمولاً با ناراحتی همراه است. صدای کمر وقتی رخ می‌دهد که سطوح مفصلی یا فوقانی مفصلی با حرکت فعال و یا فشرده‌سازی دستی با یکدیگر اصطکاک پیدا می‌کنند. صدا دادن خفیف کمر اغلب در مفاصلی دیده می‌شود که دارای آرتروز مزمن التهابی (مقاله آرتروز کمر) هستند و معمولاً نشان‌دهنده شکنندگی سطوح غضروف درنتیجه تحلیل یا وجود بافت برآمده است. صدا دادن شدید کمر ممکن است ناشی از آرتروز التهابی یا غیر التهابی باشد. اصطکاک استخوان‌ها بر روی یکدیگر باعث ایجاد صدایی با فرکانس بالا، واضح و قابل‌شنیدن می‌شود.باید بدانید که بین صدایی که از درون مفصل شنیده می‌شود و صدای ناشی از لغزش رباط‌ها یا تاندون‌ها بر روی سطوح استخوان در طول حرکت تفاوت وجود دارد. مورد دوم معمولاً در تشخیص بیماری مفصلی تأثیر کمتری دارند و ممکن است در مفاصل سالم نیز شنیده شوند. درمان صدا دادن مفاصل واقعاً بستگی به دلیل اصلی ایجاد آن دارد. در بسیاری از موارد، درمان التهاب ایجادشده می‌تواند به رفع مشکل کمک کند.

چگونه صدا دادن کمر درمان می‌شود؟


اگر فرد صدا دادن کمر را بدون کمردرد می‌شنود نباید نگران نباشد اما ممکن است تصمیم بگیرد تا برخی ورزش‌های(مقاله ورزش‌درمانی) مرتبط با مشکل را به‌منظور بهبود یکپارچگی کلی و عملکرد مفصل شروع کند. مهم است که توجه داشته باشیم که عضلات قوی‌تر فشار مفصل را تسکین می‌دهند و به کاهش فشار روی سطوح مفصل کمک می‌کنند. درصورتی‌که صدا دادن کمر همراه با درد باشد احتمالا نشان‌دهنده آسیب ساختاری مفصل است. با توجه به این موضوع توصیه می‌شود برای ارزیابی مناسب با پزشک مشورت کنید و برنامه مراقبت مناسب را برای جلوگیری از آسیب بیشتر شروع کنید. علاوه بر این، گزینه درمان مناسب را می‌توان به‌منظور کمک به کاهش علائم آغاز کرد.

اگر دچار مشکل صدا دادن کمر هستید برای ارزیابی وضعیت خود به دکتر سعیدی مراجعه کنید. تشخیص علت اصلی اهمیت دارد زیرا صدا دادن طبیعی کمر را می‌توان از وضعیت حاد یا مزمن که نیاز به توجه پزشکی دارد، متمایز می‌کند.
در این کلینیک برای درمان صدا دادن کمر انواع خدمات فیزیوتراپی، ماساژ تراپی، طب سوزنی، تحریک الکتریکی و بسیاری روش‌های دیگر به شما عزیزان ارائه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن‌ 02166533245 تماس حاصل فرمایید.

انواع صدا دادن غضروف‌ها و عضلات

صدا دادن کمر همیشه یک وضعیت پاتولوژی را نشان می‌دهد که اغلب شنیده می‌شود و حتی با قرار دادن دست در قسمت حرکتی در هنگام حرکت فعال یا غیرفعال احساس می‌شود. مواقعی وجود دارد که صدا دادن کمر تنها در هنگام حرکت در برابر مقاومت احساس می‌شود. صدا دادن ممکن است در مفصل، تاندون، عضلات، استخوان یا بروسال ایجاد شود.

صدا دادن مفصل

صداکمر1

اگر منشأ صدا دادن سطوح مفصل باشد نشان‌دهنده سطح توانایی مفاصل درحرکت آرام و سرخوردن روی یکدیگر است. صدا دادن خفیف نشان‌دهنده خشكی ملایم است و در آرتروز خفیف یا در آرتریت روماتوئید طولانی‌مدت رخ می‌دهد. ساییدگی شدید در آرتروز پیشرفته احساس می‌شود و ناشی از پارگی قابل‌توجهی از سطح غضروفی است. در آرتروز شدید، غضروف به‌طور کامل پاره شده است که منجر به صدا دادن متناوب در هنگام اصطکاک استخوان‌ها باهم می‌شود.

صدا دادن تاندون

صدا دادن اگر ناشی از مشکل در تاندون باشد، تنوسینویت را ایجاد می‌کند. صدا دادن خفیف در موارد مکانیکی حاد به دنبال آسیب تروماتیک در سطح تاندون و قسمت درونی پوسته تاندون رخ می‌دهد. صدا دادن شدید در روماتیسم مزمن و یا تنوسینویت توبرکلوزی احساس می‌شود.

صدا دادن عضلات

صدا دادن عضلات فقط در دو حالت مشاهده می‌شود:

 • تنوسینویت از دو عضله منبسط و عضله دورکننده کشیده در انگشت شست در بخش ديستال ساعد معمولاً با صدا دادن و احساس درد عضله همراه است که می‌تواند به‌صورت موضعی نیز احساس شود. بااین‌حال، صدا دادن و احساس درد گاهی اوقات در ناحیه شکم احساس می‌شود و تا دورترین نقطه حتی تا بالای آرنج وجود دارد.
 • صدا دادن و احساس درد موضعی معمولاً ناشی از آسیب در ناحیه عضلانی عضله قدامی تیبیال احساس می‌شود.

صدا دادن استخوان

شکستگی ممکن است باعث صدا دادن و احساس درد شود هنگامی‌که اندام حرکت می‌کند و دو انتهای استخوان شکسته شده در برابر یکدیگر حرکت می‌کنند اما به‌جز در شکستگی‌های پاتولوژی، تلاش برای رفع صدا دادن استخوان معمولاً باعث درد زیادی می‌شود که نباید انجام شود.

صدا دادن بورسال

بورسیت سابدلوتید وضعیت ویژه‌ای است. بعضی‌اوقات پس‌ازآنکه بورسیت دارای افیوژن از بین می‌رود، احساس سوزش در مفصل تحریک می‌شود.

صدا دادن کتف

این اتفاق منحصربه‌فرد است. دیواره پشتی قفسه سینه می‌تواند در ناحیه‌ای فراتر از لبه جانبی ایلئوسواتال خشک شود و باعث صدا دادن و احساس سوزش موضعی در هنگام حرکت شانه شود.

علت صدا دادن کمر چیست؟


برخی از دلایل تق‌تق و صدای کمر عبارت‌اند از:

مشکلات مفصل

صدا دادن بافت‌های نرم اغلب به‌این‌علت است که گاز، اغلب هوا، به‌طور غیرمعمول به یک منطقه نفوذ می‌کند که اغلب ناشی از خراش است. سروصدا و احساس درد زیاد (که به‌آسانی دیده، شنیده یا احساس می‌شود) و احساس خرد شدن با حرکت ایجاد می‌شود.
صدا دادن و احساس درد همچنین می‌تواند هنگامی رخ دهد که مفصل خشک‌شده از طریق حرکت فعال یا غیرفعال باهم اصطکاک می‌یابد. ممکن است درد یا ناراحتی همراه صدا دادن وجود داشته باشد اما همیشه این‌گونه نیست و گاهی صدا دادن با هیچ دردی همراه نیست.
در ناحیه متورم، صدا دادن کمر می‌تواند نشان‌دهنده ساییدگی غضروف باشدکه با انواع التهاب مزمن آرتروز اتفاق می‌افتد. در چنین مواردی، خشکی سطح مفصل‌ها به دلیل ساییدگی و برآمدگی بافت است.
هنگامی‌که غضروف در مفصل به‌طور کامل تخریب می‌شود یا از بین می‌رود نتیجه اصطکاک و ساییدگی استخوان روی استخوان دیگر است که به‌طور معمول با صدا دادن زیاد و تق‌تق همراه است.
صدا دادن و احساس درد کمر با صداهای تق‌تق که ممکن است با تغییر رباط‌ها و تاندون‌ها بر روی سطوح استخوان اتفاق می‌افتد، متفاوت است. تغییر رباط‌ها و تاندون‌ها روی استخوان ضرورتاً با آرتروز همراه نیست زیرا این اتفاق با حرکت عادی مفصل طبیعی اتفاق می‌افتد.

اختلالات مفصل گيجگاهی‌ فک تحتانی‌

یکی از مشکلات رایج مفصل مرتبط با صدا دادن و احساس درد به‌عنوان اختلالات مفصل گيجگاهی‌ فک تحتانی‌ شناخته می‌شود. اختلالات مفصل گيجگاهی‌ فک تحتانی‌ با مشکلات مختلف مانند آرتروز، انکیلوز، جابجایی و تومور مرتبط است. افرادی که به انواع خاصی از آرتروز ازجمله بیماری مفصلی دژنراتیو، آرتریت روماتوئید، نقرس و آرتروز سپتیک مبتلا هستند، اختلالات مفصل گيجگاهی‌ فک تحتانی ممکن است به‌تنهایی رخ دهد یا مشکلات کلی بیشتری ایجاد شود. در این مشکل حرکت آرواره اغلب باعث صدا دادن یا احساس درد می‌شود. حدود 5 درصد افراد مبتلابه آرتروز در مناطق دیگر بدن به اختلال مفصل گيجگاهی‌ فک تحتانی نیز مبتلا می‌شوند.

چه علائم دیگری ممکن است رخ دهد؟


صدا دادن و احساس درد ممکن است همراه با علائم دیگر باشد که می‌تواند بسته به بیماری، اختلال یا مشکل اصلی متفاوت باشد. صدا دادن کمر به‌طور گسترده‌ای به علائم مرتبط با صدا دادن در مفاصل و همچنین علائم مربوط به صدا دادن به علت وجود هوا در بافت نرم گروه‌بندی‌شده است.

علائم اسکلتی عضلانی که ممکن است همراه با صدا دادن و احساس درد ظاهر شوند

صدا دادن کمر ممکن است همراه با علائم دیگری که بر سیستم عضلانی اسکلتی مؤثر است همراه باشد:

 • کمردرد
 • خشکی متناوب کمر که اغلب در صبح بدتر است
 • قرمزی و گرمی پوست در مفصل گردن
 • کاهش تحرک
 • تورم در داخل یا اطراف مفصل گردن

علائم جدی که ممکن است مشکلی حاد و حتی مرگبار را نشان دهند

در برخی موارد صدا دادن و درد ممکن است نشانه‌ای از وضعیتی جدی و مرگبار یا مرتبط با آن باشد که باید به‌صورت اضطراری بلافاصله مورد ارزیابی قرار گیرد. این علائم عبارتند از:

 • تغییر رنگ پوست یا لب‌ها
 • درد یا فشار قفسه سینه
 • گیجی یا بیهوشی حتی برای یک‌لحظه کوتاه
 • تنگی نفس
 • تب بالا (بالاتر از 101 درجه فارنهایت)
 • تهوع و استفراغ

راه‌های تشخیص علت بیماری


پزشکان برای تشخیص علت صدای کمر، آزمایش‌های زیر را برای بیمار انجام می‌دهند:

صحبت با بیمار

پزشک از بیمار درباره سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری سؤال می‌کند و از او می‌خواهد تا درباره زمان شروع علائم و نشانه‌های خود صحبت کند. بیمار همچنین الگوی ظاهر شدن گردن درد یا کمردرد، خشکی و تأثیر علائم بر شیوه زندگی و همچنین آنچه باعث بهبودی یا بدتر شدن درد می‌شود سؤال می‌کند. علائم گزارش‌شده بیمار برای تشخیص و درمان مهم هستند. قبل از ملاقات پزشک، معمولاً به بیمار توصیه می‌شود علائم و زمان ظاهر شدن آن‌ها را یادداشت کند.

معاینه فیزیکی

پزشک ستون فقرات بیمار را معاینه می‌کند تا متوجه شود چه حرکاتی باعث ظاهر شدن علائم و درد می‌شود و نقاط خاص درد را پیدا کند. پزشک همچنین قدرت، خشکی و دامنه حرکت بیمار را ارزیابی خواهد کرد.

اشعه ایکس

اشعه ایکس فضای از دست رفته مفصلی بین مهره ها و نازک شدن دیسک مهره‌ای را نشان می‌دهد. اشعه ایکس خار استخوان در مفصل جلویی را نشان می‌دهد. خار استخوان زمانی ایجاد می‌شود که استخوان‌ها، غضروف از دست رفته را با رشد استخوان اضافی جبران می‌کنند. همچنین اشعه ایکس برای افرادی که دارای نشانه‌های قابل‌توجهی از استئو آرتریت ستون فقرات هستند اما دردی ندارند و یا افرادی که نشانه‌هایی از استئوآرتریت ستون فقرات را نشان نمی‌دهند اما درد قابل‌توجهی دارند استفاده می‌شود. به علت تجمع بالای اعصاب که از ستون فقرات عبور می‌کنند حتی آسیب غضروف یا خار استخوانی جزئی، درصورتی‌که در یک نقطه حساس باشند، می‌توانند به‌شدت درد ایجاد کنند. بنابراین، اشعه ایکس فقط ابزاری است که در کنار صحبت با بیمار و معاینه فیزیکی برای تشخیص دقیق‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کت اسکن و ام آر آی

به علت آناتومی پیچیده ستون فقرات، پزشکان اغلب نیاز به تصویر دقیق‌تر از ستون فقرات دارند که معمولاً با اشعه ایکس نمی‌توان فراهم کرد. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) و اسکن توموگرافی محوری کامپیوتری (CAT) هر دو به پزشکان نمای مقطعی از ستون فقرات می‌دهند. این تکنیک‌های تصویربرداری علاوه بر استخوان، بافت نرم (دیسک‌های مهره، لیگامان، تاندون‌ها و عضلات) را نشان می‌دهند.

تزریق تشخیصی

پزشک ممکن است بی‌حسی موضعی را به مفصل یا عصبی که به نظر می‌رسد منبع درد است تزریق کند و سپس متوجه می‌شود که چگونه بر درد بیمار تأثیر می‌گذارد. این روش به پزشک کمک می‌کند تا منبع درد را دقیقاً شناسایی کند و برخی از تشخیص‌ها را رد یا تائید کند. تزریق‌های تشخیصی معمولاً با استفاده از فلوروسکوپی انجام می‌شود که تصاویری از اشعه ایکس در زمان واقعی را فراهم می‌کند.

تست‌های آزمایشگاهی

تست‌های آزمایشگاهی نمی‌تواند وجود استئو آرتریت ستون فقرات را شناسایی کنند. گاهی اوقات آن‌ها برای رد کردن دیگر علل کمردرد، مانند عفونت و بدخیم، مورداستفاده قرار می‌گیرند. تست‌های آزمایشگاهی ممکن است نیاز به خون‌گیری یا آسپیراسیون مایع نخاعی داشته باشد.

تق‌تق کمر را چگونه درمان کنیم؟


طیف گسترده‌ای از گزینه‌های درمان از خود مراقبتی تا درمان‌های خانگی و جراحی ستون فقرات وجود دارد. بیماران ممکن است برای مدت‌زمانی به یک درمان یا ترکیبی از چند درمان واکنش مثبت دهند اما پس از مدتی مجبور به تغییر درمان شوند زیرا دیگر روی آن‌ها تأثیری ندارد. پیدا کردن مؤثرترین درمان اغلب یک فرایند آزمون و خطا است.

کاهش تورم موضعی

صداکمر2

اگر صدا دادن کمر با درد و علائم التهابی همراه باشد، بسته‌های یخ پیچیده شده در حوله را روی مناطق درد اعمال کنید. یخ کمک می‌کند تا تورم منطقه التهابی کاهش یابد و درد را کاهش دهد.

 • بیمار همچنین ممکن است مقدار کمی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ناپروکسین و ایبوپروفن را برای تسکین درد استفاده کند. بااین‌حال، به این داروها برای تسکین درازمدت درد نمی‌توان اعتماد کرد زیرا می‌توانند کلیه‌ها و دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار دهند.
 • مزایای داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی این است که آن‌ها نه‌تنها درد را کاهش می‌دهند بلکه باعث کاهش التهاب می‌شوند.
 • بیمار ممکن است داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی را با یک ضد درد غیرتهاجمی مانند تیلنول (استامینوفن) ترکیب کند. این کار التهاب را کاهش نمی‌دهد اما قطعاً می‌تواند به کاهش درد بتواند فعالیت‌های روزمره خود را بدون درد انجام دهد.

تزریق برای درمان صدا دادن ستون فقرات

صداکمر3

دو نوع تزریق معمولاً برای درمان صدا دادن و درد ناشی از استئوآرتریت ستون فقرات استفاده می‌شود: تزریق استروئیدی و تزریق اسید هیالورونیک.

 • هدف تزریق استروئید کاهش تورم و درنتیجه کاهش سفتی و درد است.
 • هدف تزریق اسید هیالورونیک برای روان کردن مفصل است زیرا اسید هیالورونیک عملکرد مایع سیوونیال را که به‌طور طبیعی روان کننده مفصل است تقلید می‌کند.

میزان تسکین درد از طریق تزریق متغیر است. نتایج تزریق موقت معمولاً 6 تا 12 ماه ماندگار است. تزریق استروئیدی و اسید هیالورونیک معمولاً باهدف تسکین درد به‌منظور کمک به بیمار برای شروع برنامه فیزیوتراپی برای تقویت عضلات و بازسازی اندام آسیب‌دیده مورداستفاده قرار می‌گیرد. تزریق ممکن است برای افرادی که به داروها حساس هستند گزینه‌ای درمانی باشد.

ابزار حمایتی

صداکمر4

برخی از محصولات طبی کمکی ممکن است برای کمک به کاهش فشار به کمر استفاده شوند:

 • بریس کمر یا"کمربند طبی" می‌تواند پشتیبانی اضافی برای کمر را فراهم کند.
 • یک تشک حمایت‌کننده می‌تواند در طول خواب از فشار بر ستون فقرات جلوگیری کند.
 • افراد مبتلابه استئوآرتریت استخوانی ستون فقرات گردن از بالش‌های طبی حمایتی استفاده کنند.
 • افراد مبتلابه دژنراسیون ستون فقرات متوسط تا شدید ممکن است استفاده از واکر یا عصا را در نظر بگیرند.

ماساژ

صداکمر5

ماساژ درمانی می‌تواند سبب کاهش استئو آرتریت، کاهش گردش خون و کاهش تنش عضلانی و اسپاسم شود. بهتر است فردی حرفه‌ای را پیدا کنید که به‌طور خاص در درمان افراد مبتلابه آرتروز آموزش‌دیده است.

تحریک الکتریکی عصبی

صداکمر6

این نوع از درمان غیرتهاجمی با استفاده از جریان ضعیف برق برای کاهش حساسیت اعصاب در اطراف ستون فقرات استفاده می‌شود. بیماران معمولاً در طول درمان تحریک الکتریکی عصبی احساس ارتعاش ملایم یا سوزن سوزن شدن می‌کنند. همه بیماران در معرض درد نیستند. درمان تحریک الکتریکی عصبی ممکن است در مطب پزشکی انجام شود یا واحد مناسب جریان الکتریکی برای بیمار تجویز شود و دستورالعمل مربوط در خانه نیز انجام شود.

طب سوزنی

صداکمر7

طب سوزنی یک درمان پزشکی امن است که شامل قرار دادن سوزن‌های فوق‌العاده ریز در نقاط خاصی از پوست است. شواهدی وجود دارد که طب سوزنی برای برخی از افراد مبتلابه درد استئوآرتریت و درد کمر مفید است. برخی پزشکان ممکن است طب سوزنی را به‌عنوان جایگزین برای درمان‌های پزشکی یا در ترکیب با سایر درمان‌های پزشکی یا داروها توصیه کنند.

ورزش‌درمانی

صداکمر8

ورزش‌های تقویتی و کششی کمر برای درمان صدا دادن ستون فقرات مهم است. عضلات قوی، انعطاف‌پذیر کمر و گردن از ستون فقرات حمایت می‌کنند و فشار روی دیسک‌های مهره و مفاصل را کاهش می‌دهند و درنتیجه باعث کاهش پیشرفت بیشتر علائم می‌شوند. پزشک می‌تواند برنامه تمرینی خاص بیمار را که شامل موارد زیر باشد ارائه دهد:

 • تمرینات گردن و کمر برای ایجاد قدرت: ورزش‌هایی که قدرت عضلانی را افزایش می‌دهند، به حمایت از مفاصل آرتریت کمک می‌کند و فشارهایی که بر روی آن‌ها قرار می‌گیرد را کاهش می‌دهد. دستگاه‌های ارزان‌قیمت، مانند باندهای ورزشی، که مقاومت را زیاد می‌کنند علاوه بر دستگاه‌های مقاوم نیز می‌توانند استفاده شوند.
 • تمرینات هوازی کم‌فشار: فعالیت‌های هوازی، ریه‌ها و سیستم‌های گردش خون را سالم نگه می‌دارد و همچنین به کنترل وزن کمک می‌کند. فعالیت‌های رایج که باعث ایجاد فشار زیاد در ستون فقرات نمی‌شوند شامل پیاده‌روی، دوچرخه ثابت و تمرین در آب (به‌عنوان مثال درمان آب یا استخر درمان) می‌شوند.
 • تمرینات افزایش حرکت: این تمرین‌ها بر روی حفظ مفاصل پشتی، کاهش خشکی و حفظ حرکت طبیعی در کمر تمرکز دارند. نمونه‌ی این تمرینات کشش‌های مختلف به سمت پهلو، جلو و عقب است. یوگای ملایم که باعث انعطاف‌پذیری می‌شود نیز سودمند است.

تمرینات توصیه‌شده خاص ممکن است به محل منبع درد در ستون فقرات بستگی داشته باشد. بیماران قبل از شروع تمرین باید با پزشک مشورت کنند.

جراحی

یکی از مهم‌ترین دلایل صدا دادن کمر، آرتروز کمر است. اغلب موارد استئوآرتریت مفصل جلویی هرگز نیازی به عمل جراحی ندارند. بااین‌حال، اگر علائم بیمار شدید باشد و درمان‌های دیگر برای تسکین آن ناکام شده‌اند، جراحی ستون فقرات ممکن است در نظر گرفته شود. دو مورد از شایع‌ترین عمل‌های جراحی برای بیماران مبتلابه استئو آرتریت شدید ستون فقرات، اتصالات مهره ها و لامینکتوم ها است.