هنگامی که فرد برای درمان کمر درد  خود دست به دامان داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک می‌شود قطعا راهی امن و موثر را برای کنترل درد کمر خود برگزیده است.

با این حال، داروهای تسکین دهنده طبیعی جایگزینی مطمئن برای افرادی است که نمی‌خواهند اسیر عوارض بلند مدت ناشی از مصرف داروهای مسکن شوند.

بدین منظور می‌توانید چند قطره روغن‌های ضروری را بر روی بافت بگذارید و یا حمام بخار کنید و یا بخور بگیرید. علاوه بر این، می‌توانید گیاهان و یا ادویه‌های دارویی به غذا اضافه کنید اما اگر چنانچه امکان انجام چنین کاری برای شما نیست می‌توانید از آنها به عنوان مکمل نیز استفاده کنید.

لازم به ذکر است که هر مسکن‌ طبیعی برای همة افراد کارساز و موثر نیست و ممکن است در شخصی اثر کند اما هیچگونه بهبودی برای فرد دیگری به همراه نداشته باشد. از نظر برخی از افراد داروهای طبیعی در دراز مدت اثرگذار خواهند بود. برخی از افراد هم هستند که شاید مصرف داروهای طبیعی کمکی به کنترل و تسکین درد آنها نکند و احتمالا ترجیح دهند که از داروهای مسکن موجود در بازار استفاده کنند.

داروهای گیاهی می‌توانند در کنار اثرات تسکین‌دهنده درد مانند داشتن اثرات آنتی اکسیدانی که برای حفظ سلامت بدن ضروری است مزایای زیاد دیگری نیز برای سلامتی فرد به همراه داشته باشند.اما استفاده از داروهای گیاهی برای کمر درد باید حتما تحت نظر پزشک متخصص استفاده شوند. دکتر سعیدی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با استفاده از انواع روشهای درمانی به رفع درد شما کمک خواهد کرد.

یک متخصص فیزیوتراپی برای کاهش درد مزمن کمر از هر دو روش منفعل و فعال استفاده می‌کند. درمان کمر درد به روش منفعل شامل سونوگرافی، تحریک الکتریکی، ماساژ و گرما و سرما درمانی است. شیوه‌های درمانی فعال شامل ورزش‌های کششی و خاص است.

درمان گیاهی کمر درد


درمان گیاهی کمر درد مزایای درمان درد کمر با گیاهان دارویی

داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن تسکین‌دهندة موثر درد کمر هستند اما مصرف طولانی مدت آنها می‌تواند عوارض جانبی به همراه داشته باشد. همچنین گاهی ممکن است که داروهای تجویزی اعتیاد آور بوده و حتی اثرات مخربی داشته باشند. بهترین راههای طبیعی برای تسکین درد کمر چیست؟

سالیان سال است که انسان از روغنهای اساسی، گیاهان دارویی و روشهای درمانی سنتی بعنوان داروهای تسکین دهنده درد استفاده می‌کند.

البته ناگفته نماند که محققان به طور کامل در زمینه تحقیق و پژوهش نکرده‌اند اما برخی از شواهد نشان می‌دهد که برخی از روش‌های خانگی در درمان کمر درد موثرند و حتی بسیاری از افراد از آنها بهره مناسب را برده‌اند.

در این مقاله سعی داریم در خصوص مسکن‌های طبیعی و اثبات علمی آنها بپردازیم. در ادامه روش‌هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که بدون توسل به داروهای بدون نسخه می‌توانید درد کمر خود را کنترل کنید.

چای بابونه

 استرس روزانه باعث می‌شود تا عضلات کمر احساس گره‌خوردگی کنند. چای بابونه تسکین دهنده بوده و به بافت عضلانی متشنج آرامش خاصی می‌دهد. سعی کنید که در زمان‌های استراحت و یا بعد از کار یک لیوان آب جوشیده را با یک قاشق غذاخوری گل بابونه به مدت ۱۵ دقیقه هم بزنید و سپس میل کنید. البته می‌توانید از چای بابونه که بصورت کیسه‌ای نیز در بازار موجود است نیز استفاده کنید. سعی کنید که روزانه ۱ تا ۳ فنجان چای بابونه بنوشید.

(نکته مهم: بابونه حاوی پروتئین‌های ایجاد کننده آلرژی ناشی از گرده ابروسیا است. اگر به این گرده حساسیت دارید حتما در این خصوص با پزشک مشورت کنید و نظر وی را در این مورد جویا شوید. لذا معمولا چای بابونه کیسه‌ای در مقایسه با چاهای دست‌ساز خانگی از ایمنی بیشتری برخوردار است.)

نمک اپسوم

نمک اپسوم باعث کاهش تورم کمر شده و از این طریق به درد کمر نیز کمک می‌کند. وان حمام را پر از آب کنید و ۲ لیوان نمک اپسوم به آن اضافه کنید. سپس به مدت ۳۰ دقیقه در آن دراز بکشید.

ریشه زنجبیل

 ریشه زنجبیل معطر از دیرباز برای درمان حالت تهوع مورد استفاده قرار گرفته است اما آیا در درمان کمر درد نیز موثر است یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله از آنجا که زنجبیل حاوی ترکیبات ضد التهابی است لذا در درمان کمر درد نیز مفید است. برخی از زنجبیل‌ها دارای اثرات آسپیرین بصورت خفیف هستند. هنگامی که کمرتان درد گرفت یک ریشه زنجبیل تازه به اندازه‌ی ۳ تا ۵ سانتیمتر ببرید و آن را در یک لیتر آب جوش بیندازید. در آن را بگذارید و اجازه‌ دهید تا به مدت ۳۰ دقیقه بصورت آهسته جوش بیایید. سپس به مدت ۳۰ دقیقه یک گوشه بگذارید سرد شود. سپس آن را با عسل ترکیب کرده و میل کنید.

آرنیکا

آرنیکا یک درمان هومیوپاتی است که افراد می‌توانند برای درمان درد عضلات ، تورم ، کبودی و جزئی صدمات به طور مستقیم آن را روی پوست بگذارند.

کرم و ژل آرنیکا را می‌توان از بسیاری  داروخانه‌ها تهیه کرد.

در حالی که تحقیقات علمی کمی وجود دارد که موثر بودن آرنیکا در درمان کمر درد را تایید کنند اما در عوض خطر عوارض جانبی خیلی کمی به همراه دارد و حتی در برخی از افراد جوابگو نیز است. حتی در برخی از پژوهش‌ها موثر بودن ترکیب آرنیکا با طب سوزنی و ماساژ در تسكین دردهای مزمن استئوآرتریت تایید شده است.

زردچوبه

زردچوبه ادویه‌ای است که رنگ زرد و عطر و طعم بی‌نظیری به غذا می‌دهد. این ماده حاوی ترکیب کورکومین می‌باشد که یک آنتی اکسیدان است که از بدن در برابر مولکولهای رادیکال آزاد که به سلول‌ها و بافت‌ها آسیب می‌زنند محافظت می‌کند.

پچ کپسایسین

پچ کپسایسین

 

کپسایسین ماده‌ای است که باعث تندی فلفل می‌شود. این ماده باعث تخلیه یک ماده شیمیایی به نام P از اعصاب موجود در پوست می‌شود. این ماده با اتصال کوتاه سیگنال‌های درد را به مغز می‌فرستند. از این داروی طبیعی طبق دستورالعمل استفاده کنید زیرا زیاد ماندن پچ بر روی پوست می‌تواند باعث سوزش پوست شود.

ویتامین B12

مطالعات نشان می‌ده که تزریق ویتامین B12 بصورت یک هفته در میان و به مدت ۶ هفته (یعنی در کل ۳ مرحله تزریق) نتایج خوبی در درمان کمر درد دارد. اگر چنانچه تزریق ویتامین B12 در تسکین کمر دردتان موثر بود می‌توانید در خصوص تجویز مکمل‌های ویتامین B12 خوراکی که در زیر زبان حل گذاشته می‌شوند صحبت کنید. در یک مطالعه بر روی ۶۰ نفری که ۶ ماه تا ۵ سال بود از کمر درد شدید رنج می‌برند افراد به دو گروه تقسیم شدند و یک گروه تحت تزریق ویتامین B12 قرار گرفتند و گروه دوم از دارونماها مصرف کردند. هرچند که در هر دو گروه شاهد کاهش شدید درد کمر شدیم  (اثر دارونما به طور کلی در مطالعات درد مزمن زیاد است) اما گروهی که به آنها ویتامین B12 تزریق شد درد به مراتب کمتری داشتند و نسبت به گروهی که از داروهای دلخوشکنک استفاده کردند به مسکن‌های کمتری نیاز داشتند.

مزایای درمان گیاهی کمر درد


دلایلی زیادی وجود دارد که مردم به جای مصرف داروها و مسکن‌ها از مکمل‌های گیاهی استفاده می‌کنند. برخی از افراد بدین دلیل مکمل‌های گیاهی را برای درمان کمر درد خود انتخاب می‌کنند زیرا در اکثر موارد مکمل‌های گیاهی عوارض جانبی به همراه ندارند در حالی که این موضوع در مورد مصرف داروهای مسکن صدق نمی‌کند. همچنین برخی دیگر از افراد بدین دلیل ترجیح می‌دهند که مکمل‌های گیاهی برای تسکین درد کمر استفاده کنند زیرا این محصولات طبیعی هستند. البته لازم به ذکر است که این قضیه همواره درست نیست و همیشه طبیعی بودن یک مکمل یا دارو لزوما به معنای بی‌خطر بودن و یا مفید بودن آن ماده نیست. 

درمان خانگی کمر درد


درمان خانگی کمر درد

شیر

 شیر باعث استحکان استخوان‌ها می‌شود. به ویژه زنان باید مراقب باشند که حتما مقدار زیادی کلسیم را در رژیم غذایی خود بگنجانند. زنان مسن بیشتر در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان، یعنی بیماری فرسایش استخوانها هستند. کلسیم به ساخت استخوان‌های قوی کمک می‌کند و از ستون فقرات در برابر پوکی استخوان محافظت می‌کند.

کمپرس سرد

باید بلافاصله پس از کشیدگی یا آسیب‌دیدگی کمر از کمپرس‌های سرد یا بسته‌های یخ استفاده شود. هنگامی که کمر دچار آسیب دیدگی می‌شود در واقع خون با سرعت بیشتری به ناحیه آسیب دیده می‌رسد. اگرچه در چنین مواقعی تورم کردن آن قسمت از بدن امری طبیعی است اما التهاب بیش از حد می‌تواند باعث تشدید درد شده و دوره بهبودی شما را طولانی‌تر کند. استفاده از کمپرس سرد یا یخ باعث کاهش التهاب شده و باعث بیحس شدن آن قسمت می‌گردد. برای تهیه یک کمپرس سرد می‌توانید چند تکه یخ خرد شده را درون یک کیسة پلاستیکی گذاشته و در یک پارچه یا حوله بپیچید و سپس به مدت ۱۵ دقیقه آن را بر روی کمر خود بگذارید. سپس به مدت ۳۰ دقیقه آن را برداشته و دوباره به مدت ۱۵ دقیقه بر روی کمر قرار دهید.  البته در چنین مواقعی می‌توانید از بسته‌های سبزیجات منجمد نیز استفاده کنید فقط یادتان نرود که حتما آنها در یک حوله بپیچید و سپس بر روی کمر بگذارید.

کمپرس گرم

می‌توانید ۴۸ ساعت پس از آسیب دیدگی از کمپرس گرم استفاده کنید. گرما عضلات تنگ را شل می‌کند، جریان خون را افزایش می‌دهد و در تسکین درد کمر بسیار موثر است. بدین منظور می‌توانید یک پارچه را در آب گرم خیس کنید و یا از پدهای حرارتی استفاده کنید. حتی در چنین مواقعی می‌توانید با آب گرم حمام کنید و یا دوش گرم بگیرید.

استفاده از بالشتک 

اگرچه امروزه صندلی برخی از خودروها طوری طراحی شده است که قابل تنظیم هستند و به راحتی کمر فرد کمک می‌کنند اما بالواقع بیشتر صندلی‌های اتومبیل‌ها و کامیون‌ها مناسب کمر انسان نیستند. اگر صندلی خودروی شما فاقد تنظیمات است و احساس می‌کنید به کمرتان فشار می‌آید کوسن یا بالشتک کوچکی را تهیه کنید که بتواند تکیه گاه مناسبی برای کمرتان و پشتتان باشد. علی‌رغم این که همواره به ما گفته‌اند که صاف بنشینیم اما  بهتر است بدانید که لم دادن با زاویه‌ی ۱۱۰ درجه شکلی ایده‌آل برای نشستن است. اگر چنانچه مجبورید که در طول روز برای ساعت‌های طولانی بنشینید هرزگاهی از جای خود بلند شوید و قدم بزنید تا جریان خون در بدنتان افزایش و سفتی کمر کاهش یابد.

بازوی خود را در پشت کمرتان قرار دهید

 اگر مدت طولانی بر روی یک صندلی نشسته‌اید که مناسب کمرتان نیست و تکیه‌گاهی برای آن فراهم نمی‌کند یک حوله یا ژاکت را لول کنید به طوری که تقریباً هم اندازة ساعد باشد. سپس حوله لول شده را بین کمر و صندلی بگذارید. برای راحتی بیشتر می‌توانید که ساعد خود را بین کمر و صندلی قرار دهید تا فشار کمتری به کمرتان بیایید. البته بهتر است بدانید که حتی اگر صندلی شما بهترین تکیه‌گاه را برای کمرتان فراهم کند باز هم نشستن به مدت طولانی فشار و استرس را به کمر وارد می‌کند بنابراین سعی کنید حداقل هر چند دقیقه یک بار در وضعیت نشستن و انحنای کمر خود تغییراتی ایجاد کنید.

شنا

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که شنا بهترین ورزش هوازی برای کمر درد است. شنا کردن در استخر می‌تواند به تقویت و سفت شدن عضلات کمر و شکم کمک کند که این به نوبه خود منجر به داشتن ستون فقراتی بهتر می‌شود. شناور کردن می‌تواند به طور موقت این عضلات را از شر حفظ وزن بدن خلاص کند. پس از شنا، پیاده‌روی بهترین گزینه ممکن است.

به هنگام برداشتن اشیاء از روی زمین زانوهای خود را خم کنید

 عضلات بزرگ پاها و باسن شما برای تحمل وزن سنگین نسبت به عضلات کمر از قدرت و استحکام بیشتری برخوردارند. برای اینکه مطمئن شوید که به درستی شئ را از روی زمین بلند می‌کنید، تصور کنید که یک کاسه سوپ را روی سر خود گذاشته‌اید و سعی می‌کنید حتی یک قطره از آن را هم نریزید. به هنگام خم شدن برای بلند کردن اجسام از روی زمین کمر خود را صاف نگه دارید و بجای اینکه کمرتان را خم کنید تنها زانوهای خود را خم کنید. سپس برای بلند شدن سعی کنید که از عضلات ساق پا برای بلند کردن بالا تنه استفاده کنید. در این مرحله نیز کمرتان را صاف نگه‌دارید. تقویت ماهیچه‌های پا و باسن باعث می‌شود که چمباته زدن و نحوه‌ی صحیح بلند کردن اشیاء از روی زمین (فرقی نمی‌کند که بخواهید یک خودکار را از روی زمین بردارید و یا خریدهای منزل و یا حتی کودکتان را بلند کنید) برایتان راحت‌تر شود.

به هنگام حمل کردن اشیاء سعی کنید آنها را نزدیک به بدن خود بگیرید

 هنگام بلند کردن و حمل اشیاء سنگین آرنج های خود را جمع کنید و شی را نزدیک بدنتان نگه دارید. هنگامی که می‌خواهید یک جسم بزرگ را از روی طاقچه بردارید زیر آن بایستید و شی را روی سر خود بگذارید زیرا در این حالت وزن شئ بر روی ستون فقرات خواهد بود و فشار کمتری به عضلات کمر وارد خواهد آمد.

مراقب باشید

انجام فعالیت‌ با بی‌دقتی اولین عامل ایجاد کمر درد است بنابراین اگر چنانچه سابقه کمر درد دارید این بار بیشتر محتاط باشید. تا حد امکان از خم شدن، پیچاندن کمر و بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین خودداری کنید. مواردی که در گذشته منجر به آسیب دیدگی کمرتان شده‌اند را همواره در ذهن داشته باشید و تمام تلاش خود را برای اجتناب از آنها بکار بگیرید. حتی شاید گاهی بهتر باشد که برای انجام کارهایی همچون جابجایی مبلمان فردی را اجاره کنید زیرا خرج کردن چند هزار تومان بهتر است از کمر دردی که ممکن است فردا گریبانگیرتان شود.

مراقب وزن خود باشید

حفظ وزن سالم بدن ممکن است در برداشتن فشار اضافی از روی عضلات کمر به شما کمک کند. بدین منظور می‌توانید برای اطمینان از داشتن وزنی سالم با پزشک مشورت کنید. علاوه بر این، داشتن کمری شل و ضعیف ممکن است باعث تشدید درد کمر شود.

هنگامی که فردی دچار کمر درد می‌شود بایستی از تمامی مواردی که می‌تواند به تسکین وی کمک کنند آگاه باشد. در ادامه نکاتی را مطرح می‌کنیم که به کمک آنها یاد می‌گیرید که چگونه می‌توانید به کمک وسایل موجود در آشپزخانه کمر درد خود را تسکین دهید.

در بستر دراز نکشید

زمانی بود که افراد معتقد بودند که دراز کشیدن در تختواب به مدت چند روز یا حتی چند هفته بهترین روش درمان برای کمر درد است اما امروزه بیشتر پزشکان بیماران را ترغیب می‌کنند که هرچه زودتر از بستر خارج شوند و از استراحت مطلق خودداری کنند. دلیل این امر هم این است که تحقیقات زیادی انجام شده که نشان می‌دهد دراز کشیدن برای مدت طولانی نه تنها در تسکین دردهای کمر ناکام است بلکه ممکن است این باعث تشدید آن هم شود. اگر احساس می‌کنید که باید استراحت کنید در این صورت بهترین حالت این است که به پشت دراز بکشید و دو بالش را در زیر زانوهایتان بگذارید. در چنین مواقعی هرگز بر روی شکم نخوابید زیرا نوع خوابیدن شما را مجبور می‌کند تا برای نفس کشیدن سر خود را به طرفین بچرخانید و ممکن است باعث گردن درد شود. سعی کنید در اسرع وقت از بستر خارج شوید و به آرامی و بدون فشار آوردن به خودتان قدم بزنید. استراحت بیش از سه روز در رختخواب می‌تواند باعث تضعیف عضلات شده و آنها را در معرض آسیب‌دیدگی و کشیدگی بیشتری قرار دهد.

تشک خود را عوض کنید  

 خوابیدن بر روی تشک نرم و شل می‌تواند یکی از علل ایجاد مشکلات کمر یا بدتر شدن کمر درد شود. اگر توانایی خرید یک تشک جدید را ندارید می‌توانید از یک تخته سه لایه به ضخامت یک سانتیمتر در بین تشک فنر تختخواب قرار دهید. بهتر است بدانید که تا به امروز هنوز  موثر بودن تختخواب‌های آبی در درمان کمر درد به اثبات نرسیده است.

ماساژ

 می‌توانید بر روی تختخواب و یا یک مبل به شکم دراز بکشید و از همسر، دوست و یا هم اتاقی خود بخواهید تا کمرتان را ماساژ دهد. اگر نمی‌توانید به مراکز ماساژ درمانی مراجعه کنید می‌توانید با متخصصین ماساژ درمانی محل خود تماس بگیرید و از آنها بخواهید که به منزلتان بیایند.

آرامش درمانی

 کمر درد نتیجه خشکی و سفت شدن عضلات بر اثر تنش عاطفی است. روش‌های ریلکسیشن مانند مدیتیشن را فراگرفته و از آنها استفاده کنید و یا ورزش‌های با تنفس عمیق مانند بستن چشم، تنفس آرام و عمیق و شمردن از ۱۰۰ تا ۱ را امتحان کنید.

آسپیرین

 مصرف داروی مسکن بدون نسخه مانند آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن می‌تواند به تسکین درد شما کمک کند. با این حال، توجه داشته باشید که همه داروها، حتی داروهای بدون نسخه نیز مناسب همة افراد نیستند. به عنوان مثال، زنان باردار بدون معاینه و مشورت با پزشک نباید هیچ دارویی مصرف کنند. همچنین افرادی که دچار زخم شده‌اند نیز باید از مصرف مسکن‌های حاوی آسپرین دوری کنند. بدون اطلاع در مورد عوارض جانبی احتمالی داروها و مشورت با پزشک، هیچ دارویی را برای درمان کمر درد خود مصرف نکنید.

چه زمانی باید  به پزشک مراجعه کرد؟


گاهی ممکن است که مصرف داروهای مسکن طبیعی به یک اندازه در همه افراد موثر نباشد و حتی ممکن است در مواردی که درد کمر بسیار شدید است هیچگونه تاثیری در کنترل درد نداشته باشند. در صورت بروز این مسئله، فرد می‌تواند برای تقویت اثربخشی این مسکن‌ها آنها را به همراه سایر رویکردهای مدیریت درد مصرف کند.

افرادی که دارای درد شدیدی در کمر خود هستند (از جمله دردی که ناشی از بیماری است) باید به پزشک  مراجعه کنند. پزشک شما را راهنمایی می‌کنند تا چگونه به بهترین وجه ممکن بتوانید درد کمر خود را مدیریت کنید.

همچنین اگر شخصی دچار درد کمر است اما علت و منشاء اصلی آن را نمی‌داند باید حتما به پزشک مراجعه کند. به کمک پزشک می‌توانید منشاء درد کمر را تشخیص داده و اقدام به درمان آن کنید.

فیزیوتراپی چه کمکی به درمان کمر درد می‌کند؟


بدون استفاده از عمل جراحی یا مصرف داروهای مسکن می‌توانید به کمک روش‌های سادة فیزیوتراپی کمر درد مزمن را برطرف کند. برخی از این روش‌های درمانی بکارفته در فیزیوتراپی عبارتند از:

حرکات کششی

ورزش و حرکات کششی مناسب عضلات در قسمت تحتانی کمر، شکم، باسن و پاها برای افرادی که کمر درد دارند بسیار ضروری است. هم ورزش و هم انجام حرکات کششی به حفظ دامنه طبیعی تحرک کمک می‌کنند و عضلاتی را که به دلیل عدم استفاده از آنها دچار درد شده‌اند و یا عضلاتی که به دلیل تحریک عصبی یا قرار گرفتن بدن در وضعیت‌های نامناسب دچار اسپاسم شده‌اند را تسکین می‌دهد.

تمرین‌های کنترل حرکت

هدف از انجام تمرین‌های کنترل حرکت، بازآموزی عضلات ستون فقرات برای حمایت و کنترل ستون فقرات در طی طیف‌های مختلف حرکتی و همچنین مدیریت فعالیت‌های روزمرة زندگی است.  بسیاری از بیماران مبتلا به کمر درد حاد و مداوم الگوهای حرکتی ضعیفی را اتخاذ کرده‌اند که سهم بزرگی در ایجاد درد فعلی یا مداوم آنها دارند.

درمان دستی 

استفاده از ترکیبی از درمان دستی و ورزش موثرترین راهکار برای کمک به تسکین کمر دردهای سادده است. این تکنیک‌ها شامل بسیج بافت نرم و مفصل، سوزن خشک، حرکات کششی غیرفعال و رهاسازی میوفاشیال (فشار ملایم به بافت همبند میوفیشیال) می‌شود. انجام این تکنیک‌ها به بیمار این امکان را می‌دهد تا راحت‌تر بدن خود را حرکت دهد، درد کمتر و اعتماد به نفس بیشتری در قسمت ستون فقرات خود داشته باشد و نهایتا منجر به بهبودی سریعتر و امکان بازگشت زودتر به فعالیت‌های روزمره‌ی زندگی برای وی فراهم می‌شود.

آموزش

آموزش دادن بیماران در خصوص درک وضعیت خود و نحوه‌ی مدیریت کمر درد خود به بهترین شیوه‌ی ممکن و همچنین کمک به آنها در برنامه‌ریزی برای بهترین مسیر مقابله با ترس از تحرک تاثیری زیادی در کاهش درد کمر دارد و تا حد زیادی به روند الیتام و فرآیند درمان و بهبودی آنها کمک می‌کند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان Call Now Buttonتعیین وقت
× مشاوره رایگان در واتساپ