برای درمان موثر گردن درد، پزشکان ابتدا باید آنچه را که باعث ایجاد درد می شود، تعیین کنند. وقتی آنها شما را به طور کامل معاینه کردند و مشخص کردند چه چیزی باعث درد می شود، می توان یک برنامه درمانی تهیه کرد. پزشکان یک رویکرد جامع را در بر می گیرند که شامل طیف وسیعی از تکنیک های درمانی دستی همراه با یک برنامه ورزش خاص است. فیزیوتراپی برای درد گردن بر ساختارهایی که از ستون فقرات و مفاصل آن حمایت می کنند، شامل عضلات، تاندون ها و رباط ها است، تمرکز دارد. اهمیت وضعیت استقرار بدن و قرارگیری بدن مورد بحث قرار گرفته است.

علل درد گردن


درد گردن می تواند ناشی از اختلال در طیف وسیعی از ساختارهای مختلف درون گردن باشد. دو ناحیه متداول که باعث درد می شود دیسک ها و مفاصل بین مهره‌ای پشتی هستند. هنگامی که این ساختارها تحت تأثیر قرار گیرند باعث می شوند ماهیچه ها و رباط های اطراف سفت شده و باعث ناراحتی بیشتر در گردن شود. علل شایع درد گردن همچنین می تواند به طور خاص مربوط به رگ به رگ شدن های عضلانی یا بافت نرم باشد که بدن در معرض فشارهای غیر منتظره، از طریق فعالیت های ورزشی یا حتی در مواردی که موقعیت بندنی نامشخصی برای مدت طولانی اتخاذ می شود، قرار داشته باشد.

علائم شایع درد گردن


درد گردن یکی از رایج ترین صدمات درمان شده توسط فیزیوتراپیست هاست. از گردن درد حاد، سردرد و دردی که از گردن به بازو ریخته می شود، بسیاری از ساختارها وجود دارند که می توانند عامل اصلی بروز درد باشند. رشد علائم درد گردن یک نگرانی است و باید توسط پزشک متخصص ارزیابی شود. این علائم اغلب شامل موارد زیر است:

 • گردن درد شدید
 • عضلات سفت که حرکت سر را محدود می کند.
 • دردی که به سمت شانه ها، بازوها و دست ها می رود.
 • سردرد یا میگرن

چرا فیزیوتراپی برای درد گردن انجام می شود؟


چرا فیزیوتراپی برای درد گردن انجام می شود-compressed

توانبخشی، علم آمیختن فیزیولوژی با تمرینات و اعمال این اصول بر روی بدن هنگام آسیب دیدگی است. فیزیوتراپی برای عارضه های کمر و گردن بر ساختارهایی که از ستون فقرات و مفاصل آن حمایت می کنند، شامل عضلات، تاندون ها و رباط ها، تمرکز می کند. به طور کلی، یک یا چند تکنیک زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 تحرک برای کشش ماهیچه ها و تمرینات عملکردی و توانبخشی رباط ها، ضربه زدن، به منظور تثبیت مفصل شانه، بهبود ارزیابی فعالیت طبیعی و حالت بدن، تصحیح و مشاوره آرام سازی ماهیچه ها، هیدروتراپی، ورزش در آب، لیزر، سونوگرافی، الکتروتراپی و گرما درمانی و ماساژ بافت نرم.

قبل از اینکه فیزیوتراپیست ها شروع به درمان کنند، برای تشخیص علت درد گردن با بیمار صحبت می کنند. این ممکن است شامل یک مرور کلی از سابقه پزشکی بیمار و روندهای کلی شیوه زندگی باشد.

اهداف فیزیوتراپی


اهداف فیزیوتراپی -compressed

پنج هدف اصلی در فیزیوتراپی وجود دارد، که در زیر شرح داده شده است:

آموزش اصول کشش 

آموزش اصول کشش و تقویت سازی ماهیچه ها به بیماران، که به نوبه خود، به مدیریت درد و تسریع در بهبود بافت کمک می کند.

آموزش وضعیت مناسب بدنی 

آموزش بیماران به وضعیت مناسب و اصول ارگونومیک برای حفظ ستون فقرات.

سرعت بخشیدن به مراحل بهبود 

برای تسریع در مراحل بهبودی، که به موارد زیر تمرکز دارد:

o کاهش درد و چرخه التهابی

روشهای منفعل را فقط در صورت داشتن درد شدید اعمال کنید: یخ/ گرما درمانی/ سونوگرافی/ کشش/ تحریک الکتریکی

در مورد وضعیت استقرار بدنی و استراحت در وضعیت خنثی بدن آموزش داده می شود.

o بازگرداندن انعطاف پذیری عضلات، تحرک مفاصل و حرکت ستون فقرات

تمرینات کششی و پیشرفت های خاصی را برای از بین بردن درد و سفتی در مناطق خاص با فرکانس و تکرار بالا انجام خواهید داد.

o تقویت عضلات درگیر

نحوه حفظ حالات جدید بدنی را آموزش خواهید دید.

o بازگشت به فعالیت های عادی

آگاهی جدیدی از مکانیک بدن و تمرینات کششی روزانه را برای زندگی خواهید آموخت.

جلوگیری از عوارض آینده 

 همانطور که از طریق عارضه های کمردرد یا گردن درد برخوردار هستید، یاد بگیرید که برای جلوگیری از عود بیماری چه برنامه هایی لازم است.

مدیریت تشدید عارضه 

 مهم نیست که چقدر در کنترل کردن عوارض بیماری کوشا باشید، اگر حتی یک لحظه بی احتیاطی یا فراموشی در کنترل این عارضه داشته باشید یا حتی یک فعالیت را به صورت نادرست انجام دهید، به همین ترتیب دچار درد ناگهانی شدید خواهید شد، اما دانش جدید به جای تحمل درد برای هفته ها یا ماه ها، با ارایه راه حل به از بین بردن علائم در چند روز کمک می کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند اطمینان حاصل کند که تمرینات مناسب را برای شرایط خود انتخاب کرده اید و می تواند در صورت لزوم تمرینات ورزشی را تغییر دهد.

تمرینات گردن


تمرینات گردن بخش اصلی رویکرد فیزیوتراپیست برای درمان درد گردن است. هدف از این تمرینات این است که گردن را تا حد امکان به حرکت درآورد. بهترین روش این است که بعد از فروکش کردن درد اولیه، به آرامی تمرین دادن گردن را ادامه دهید. دامنه تمرینات و حرکات نیز باید به تدریج افزایش یابد. همچنین ادامه فعالیت های عادی خود، تا حد امکان، همراه با تمرین های زیر مهم است. در اینجا برخی از مؤثرترین تکنیک های فیزیوتراپی برای تسکین درد گردن آورده شده است.

خم کردن گردن 

این حرکت شامل آوردن سر به جلو است به گونه ای که چانه به سینه برخورد کند و صورت مستقیم به پایین خیره شود. برای بهترین نتیجه، به آرامی پنج بار این حرکت را تکرار کنید.

کشش گردن 

در این تمرین از شما خواسته می شود که سر خود را به آهستگی به پشت حرکت بدهید تا جایی که صورت مستقیم رو به سقف شود.

چرخش 

به آرامی سر خود را به یک طرف بچرخانید تا جایی که دیگر امکان تکان دادن گردن نباشو. پنج بار این حرکت را برای یک سمت گردن انجام داده و سپس پنج بار دیگر برای سمت دیگر انجام دهید. مراقب باشید که در حرکات چرخشی، گردن خود را زیادی نچرخانید یا از یک طرف به طرف دیگر نروید.

خم کردن جانبی 

سر را مستقیم به سمت جلو نگه دارید، سعی کنید گوش خود را به سمت همان شانه خم کنید. این تمرین را با حرکات نرم و آهسته انجام دهید آن هم فقط تا جایی که بتوانید این حرکات را راحت و بدون درد انجام دهید.

حرکت شانه بالا انداختن

شانه های خود را تا جایی که می توانید به راحتی به سمت بالا بکشید. پس از اتمام، طولانی تر از زمان بالابردن، شانه ها را به سمت پایین بیاورید.

بستن شانه ها 

در این حرکت، شما موظف هستید که شانه های خود را به جلو بکشید انگار که سعی می کنید آنها را در وسط بدن به یکدیگر برسانید. پس از اتمام کار، آنها را به عقب و تیغه های به سمت پشت خود بکشید. این حرکت را به صورت حرکات طولانی، آهسته و مکرر انجام دهید.

موقعیت بهینه بدن برای کاهش درد گردن


 • خوابیدن: در حالت خنثی قرار بگیرید یعنی یا به پشت خود (از 1 بالش استفاده کنید) یا در یک طرف خود (از 1 بالش استفاده کنید). اگر درد گردن دارید از دراز کشیدن برروی شکم خودداری کنید. هنگام دراز کشیدن در یک طرف خود، مطمئن شوید که سر شما به گونه ای قرار گرفته است که شما به جلو نگاه می کنید، نه به پای خود. بالش های برجسته برای استفاده مناسب هستند (هرچند زمان می برد تا به این مدل بالش ها عادت کنید)، یا می توانید از بالش هایی استفاده کنید که به صورت لوله ای اند.
 • رانندگی: سر خود را به حالت ایستاده به سمت بالشتک صندلی خود تکیه دهید و بازوها را صاف نگه دارید تا شانه ها عقب بمانند. آینه جلو را کمی به سمت پشت شیب دهید تا یک حالت ایستاده و راست برای حفظ میدان دید کلی در آینه ایجاد شود.
 • استفاده از رایانه: صفحه باید در سطح مقابل چشم قرار داشته باشد، سر تکیه به پشت و چانه رو به جلو باشد. روی صندلی بنشینید و از چرخش کمری استفاده کنید. برای نگه داشتن اسناد در سطح مقابل چشم از بازوی متصل به مانیتور یا دستگاه دیگر استفاده کنید.
 • خواندن: در رختخواب چیزی نخوانید. غالباً اگر بالش در پشت سر جمع شود، خم شدگی بیش از حد در گردن ایجاد می گردد. درعوض، با تکیه دادن پشت خود به بالای تخت یا با نشستن برروی صندلی کنار تخت مطالعه کنید.
 • لذت بردن از سرگرمی ها: برای سرگرمی هایی مانند لحاف دوزی، خیاطی، جمع آوری عکس و… در آلبوم ها و سایر سرگرمی ها، به طور مداوم و مدت طولانی و بدون استراحت سر خود را پایین نگه ندارید. موقعیت بدنی خود را تغییر داده و در حدود 20 دقیقه در جهت مخالف گردن خود را کش دهید.
 • تمیز کردن: در صورت امکان، نیم زانو زده یا بنشینید تا ستون فقرات در حالت خنثی قرار گیرد.
 • تماشای تلویزیون: مستقیم روی صندلی یا روی مبل خود بنشینید. هرگز به سمت جلو خم نشوید.گاه به گاه از جای خود بلند شوید و در اطراف کمی راه بروید.

چرا حالت ایستایی بدن برای انجام عمل فیزیوتراپی برای درد گردن بسیار مهم است؟


سه منحنی طبیعی ستون فقرات به علاوه دیسک های موجود در ستون فقرات به جذب “شوک” یا “فشارهای” زندگی روزمره کمک می کند. مشاغل یا کارهایی که نیاز به خم شدن رو به جلو در طول روز دارند (علاوه بر 3000 و 5000 بار در روز که بطور منظم خم می شویم)، منحنی های طبیعی ستون فقرات را کاهش می دهد و در نتیجه استرس بیشتری در قسمت عقب رباط و مفاصل گردن و ستون فقرات کمر قرار می گیرد.

 • به طور کلی، وضعیت بد بدنی باعث سایش بیشتر و ضعف در ساختار ستون فقرات می شود.
 • بعد از سن 30 سالگی، در تمام سال های سفت شدن بافت نرمال سرانجام پایداری ساختاری کاهش می یابد و پوشش رباط ها ضعیف شده و کاهش می یابد.
 • بدراستایی – ناهنجاری (در بدن) می تواند، به عنوان مثال در اثر عصب منقبض شده، باعث افزایش درد در ناحیه پشت و ستون فقرات شود، و اسپاسم عضلانی می تواند سردرد و درد گردن و کتف ایجاد کند.
 • درد اغلب به عنوان دردناک شدن یا سفتی در تیغه های گردن و شانه شروع می شود و می تواند تا فشار سردرد و علائم اطراف فشردگی سر و پشت که می تواند به لگن، پا و انگشتان پا برسد،پیش برود.
 • عوامل زیادی در بروز درد از جمله موقعیت های شغلی، سرگرمی ها، مسئولیت های خانگی، مطالعه کردن و ژنتیک نقش دارند.

مقالات مرتبط

فهرست

مشاوره تلفنی

نوبت گیری Call Now Buttonتعیین وقت
× نوبت گیری در واتساپ