تخصص ارتوپدی تمامی بیماری‌های عضلانی ـ اسکلتی شامل عارضه‌های مربوط به استخوان، مفصل، رباط، عضله، عصب و تاندون را پوشش می‌دهد، بنابراین یک متخصص ارتوپد خوب می‌تواند عارضه‌های بسیاری را درمان کند. متخصص ارتوپد پس از بروز آسیب ارتوپدی، عارضه را تشخیص می‌دهد، در صورت لزوم جراحی انجام می‌دهد و به توانبخشی بیمار کمک می‌کند.

فهرست مطالب

بهرهمندی از تشخیص صحیح ارتوپد


 بهره‌مندی از تشخیص صحیح ارتوپد-min

نکته کلیدی این است که تشخیص صحیح انجام شود تا پزشک بتواند علت ریشه‌ای درد را درمان کند. برای مثال زانو درد ممکن است نتیجه وجود مشکلی در مفصل ران باشد. تسکین زانو درد بدون تشخیص و درمان مشکل اصلی مفصل ران راه‌حل بلندمدتی نخواهد بود.

متخصص ارتوپد خوب از جدیدترین ابزار تشخیصی برای تعیین علت اصلی درد استفاده می‌کند و طرح درمان موثری را تهیه می‌کند.

درمان درد و آسیبدیدگیهای ارتوپدی 


 متخصص ارتوپد با توجه به تشخیص عارضه و اهداف بیمار، طرح درمان منحصربه فردی را تهیه می‌کند. اکثر مشکلات را می‌توان به نحوی موثر و بدون نیاز به جراحی درمان کرد.

درمان با روش‌های غیرجراحی مانند طب فیزیکی، مدیریت پزشکی، ماساژدرمانی و طب سوزنی شروع می‌شود.

چنانچه جراحی ضروری باشد، بهترین متخصص‌های ارتوپد به تکنیک‌های جراحی کم‌تهاجمی و رایانه‌ای مسلط هستند.

ارتوپد خوب در تهران چه بیماری هایی را درمان می کند؟


ارتوپد خوب در تهران چه بیماری هایی را درمان می کند-min

 برای درمان تمام آسیب‌ها و عارضه‌های عضلانی، استخوانی و مفصلی می‌توانید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید:

 • آسیب‌دیدگی و درد مچ پا
 • نکروز اواسکولار
 • آسیب‌دیدگی آرنج، بالای بازو و آسیب‌های مرتبط
 • آسیب‌دیدگی و درد پا
 • آسیب‌دیدگی و درد دست
 • آسیب‌دیدگی و درد مفصل ران
 • آسیب دیدن رباط‌های زانو
 • آسیب دیدن زانو و زانو درد
 • پارگی مینیسک
 • موارد اورژانسی ارتوپدی
 • درمان اسکولیوز
 • آسیب‌دیدگی و درد شانه
 • کمر درد و عارضه‌های ستون فقرات

درمان تخصصی شکستگی

برای تشخیص صحیح و درمان انواع شکستگی‌ها، از جمله شکستگی‌های چندگانه، شکستگی‌ها‌ پیچیده مفصل و لگن و شکستگی‌های باز می‌توانید به متخصص ارتوپد اطمینان کنید ـ منظور از شکستگی باز وضعیتی است که استخوان از زخم بیرون می‌زند و قابل مشاهده است. شکستگی‌های ساده غالباً فقط به آتل یا گچ گرفتن نیاز دارند. برای درمان شکستگی‌های پیچیده‌تر لازم است که ابتدا استخوان‌ها با پین، پیچ یا پلاک ثابت شود. همچنین متخصص ارتوپد از توانایی ترمیم شکستگی‌هایی که به خوبی جوش نخورده‌اند، مانند جوش نخوردن شکستگی یا جوش خوردن نامناسب برخوردار است. عفونت استخوان یا استئومیلیت عارضه‌ای جدی است که درمان آن غالباً دشوار است و به همکاری گروهی از متخصصین، مانند متخصص بیماری‌های عفونی، جراح پلاستیک و جراح ارتوپدی نیاز دارد که از تجربه گسترده‌ای در زمینه مدیریت این عارضه‌ها برخوردار باشد. بسیاری از شکستگی‌های استخوان نیاز به درمان اورژانسی دارند.

بهبود سلامت استخوان

افرادی که در اثر اتفاقاتی ساده، مانند زمین خوردن از ارتفاعی به اندازه قد خود یا کمتر، که در حالت عادی منجر به شکستگی نمی‌شوند، دچار شکستگی می‌شوند، بیشتر مستعد شکستگی در آینده هستند. درمان مناسب که شامل تغییر سبک زندگی و یا مصرف دارو می‌شود، احتمال شکستگی استخوان را در آینده بیش از 50 درصد کاهش می‌دهد. متخصص ارتوپد با همکاری متخصصین دیگر طرح درمان مناسب را برای به حداقل رساندن آسیب‌های آتی تهیه می‌کند.

درمان فوری استخوانها و مفاصل

برای درمان سرپایی آسیب‌دیدگی‌های جزئی عضله، استخوان، مفصل و تاندون می‌توانید به متخصص ارتوپد مراجعه کنید. یک متخصص ارتوپد خوب می‌تواند مشکلات زیر را درمان کند:

 • درد مفصلی
 • کشیدگی: کشیدگی یا پارگی رباط‌ها
 • پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن: کشیدگی یا پارگی رباط‌ها و یا عضلات
 • آسیب‌های ورزشی
 • آسیب‌هایی که نیاز به بخیه ندارند.
 • شکستگی یا شکستگی احتمالی

ارتوپد خوب از چه روش های درمانی استفاده می کند؟


 بهترین متخصصین ارتوپد درمان مناسب را با توجه به عامل‌های مختلفی از قبیل شدت درد، سن و وضعیت سلامت عمومی انتخاب می‌کنند. ترجیح و نظر بیمار نیز مهم است، بنابراین حتماً درمانی را که ترجیح می‌دهید، به پزشک معالجتان اعلام کنید.

درمان دارویی 

درمان آرتریت با هدف رفع علائم از طریق کاهش التهاب، روان و لغزنده کردن مفصل‌ها یا مسدود کردن سیگنال‌های درد انجام می‌شود. وقتی علائم دردناک از بین برود، بیمار می‌تواند راحت‌تر و آزادانه‌تر حرکت کند.

متخصص ارتوپد خوب با همفکری بیمار بهترین روش را برای تسکین درد می‌یابد. به طور کلی از روش‌های زیر برای تسکین درد استفاده می‌شود:

 • تزریق‌هایی مانند تزریق کورتیزون و اسید هیالورونیک
 • داروهای بدون نسخه
 • داروهای موضعی

طب فیزیکی ارتوپدی برای بازیابی توانایی حرکتی

آسیب‌های ورزشی، سوانح و آسیب‌های شغلی باعث بروز درد و علائم دیگری می‌شوند که انجام دادن فعالیت‌های روزمره را برای بیمار دشوار می‌کند. طب فیزیکی به بازیابی توانایی عملکردی، کسب استقلال و ازسرگیری فعالیت‌های مورد علاقه کمک می‌کند.

کاردرمانی سرپایی

چنانچه سیستم عضلانی ـ اسکلتی شامل استخوان، مفصل و عضله آسیب دیده باشد، متخصص کاردرمانی ارتوپدی به بیمار کمک می‌کند تا فعالیت‌های روزمره‌اش را در زمان التیام و بهبود آسیب‌دیدگی انجام بدهد. کاردرمانی بعد از آسیب شغلی لازم است تا بیمار بتواند وظایف شغلیش را راحت‌تر انجام بدهد. بیماری‌های مزمنی مانند روماتیسم که باعث درد و خشکی می‌شود، توانایی حرکتی را محدود می‌کند.

کار درمانی برای کمک به بهبود عارضه‌ها و آسیب‌های زیر توصیه می‌شود:

 • آسیب‌دیدگی یا شکستگی آرنج، مچ دست یا دست
 • عارضه‌های مربوط به دست، مچ دست یا آرنج از قبیل سندرم تونل کارپ، آرنج تنیس‌بازان یا آرنج گلف‌بازان
 • تعویض مفصل یا جراحی ستون فقرات

از پزشک معالجتان سوال کنید که کاردرمانی ارتوپدی چه کمکی می‌تواند به شما بکند. متخصص کاردرمانی ارزیابی کاملی را قبل از شروع درمان انجام می‌دهد تا نیازها و اهداف خاص هر بیمار را مشخص کند.

درمان کاردرمانی با هدف بهبود عملکرد مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت شامل موارد زیر می‌شود:

 • استفاده از وسایل کمکی مانند بریس، آتل سفارشی و عصا
 • تمرین‌هایی برای افزایش دامنه حرکتی و قدرت و بهبود عملکرد
 • تغییر عادت‌های شغلی شامل آموزش روش‌های محافظت از آرنج، مچ دست و مفصل دست
 • درمان‌هایی مانند درمان دستی، ورزش درمانی، استفاده از پک‌های سرد و گرم و یا مدالیته‌های مختلف برای رفع درد، التهاب و نارحتی‌های مفصل به کار برده می‌شود.

متخصص روند پیشرفت را در طول درمان تحت نظر دارد و تغییرات لازم را در صورت لزوم ایجاد می‌کند.

جراحی


جراحی-min

جراحان ارتوپد امروزه تخصصی‌تر از گذشته عمل می‌کنند و تمرکز خود را بر روی ناحیه‌های خاصی از بدن یا حوزه‌های میان‌رشته‌ای می‌گذارند. برای مثال برخی متخصصین در زمینه طب ورزشی یا ارتوپدی اطفال آموزش می‌بینند با به عنوان متخصص ارتوپدی سالمندان به نیازهای خاص بیماران سالمند می‌پردازند.

206 استخوان در بدن یک انسان بالغ وجود دارد، بنابراین احتمال بروز صدها عارضه یا آسیب استخوانی وجود دارد که یک جراح ارتوپد ماهر می‌تواند همگی آنها را با موفقیت درمان کند.

در ادامه با متداول‌ترین درمان‌هایی که جراحان ارتوپد انجام می‌دهند، آشنا می‌شوید.

ترمیم بافت نرم

استفاده بیش از حد از عضلات، تاندون‌ها و رباط‌ها یا آسیب دیدن هر کدام از این ساختارها یا تمام آنها منجر به آسیب‌دیدگی بافت نرم می‌شود و برای درمان آن باید به جراح ارتوپد مراجعه کرد.

شایع‌ترین آسیب‌های بافت نرم شامل کشیدگی، پیچ خوردگی و کبودی (کوفتگی) می‌شود.

منظور از اسپرین (sprain) پاره شدن یا کشیده شدن رباط است ـ رباط بافت پیوندی محکمی است که بین استخوان‌ها قرار دارد. جراح ارتوپد عارضه را تشخیص می‌دهد و شدت آن را به صورت خفیف، متوسط یا شدید طبقه‌بندی می‌کند. کشیدگی رباط ممکن است با ورم، تغییر رنگ، درد و التهاب داخلی همراه باشد.

منظور از استرین (strain) پارگی یا کشیدگی عضله یا تاندون است. کشیدگی عضله یا تاندون دردناک است و می‌تواند ورم، اسپاسم و گرفتگی را به دنبال داشته باشد.

زانو، مچ دست و مچ پا بیشتر مستعد کشیدگی رباط است، اما پا، پایین پا و کمر در برابر کشیدگی تاندون و عضله آسیب‌پذیرتر است. جراحی بسته به شدت کشیدگی و پارپی رباط، عضله یا تاندون ضرورت می‌یابد.

جراحی آسیبهای ورزشی 

هر ساله هزاران نفر دچار آسیب‌های ورزشی مختلف می‌شوند. کشیدگی و پارگی رباط، عضله و تاندون غالباً هنگام ورزش کردن رخ می‌دهد.

آسیب‌دیدگی شانه، دررفتگی مفصل و شکستگی استخوان جزء شایع‌ترین آسیب‌های ورزشی هستند و در این میان آسیب دیدگی روتاتور کاف از بقیه متداول‌تر است. اگر دچار آسیب ورزشی شدید، حتماً برای انجام درمان مناسب به کلینیک‌های ارتوپدی معتبر مراجعه کنید.

تثبیت داخلی برای درمان شکستگی

جراح ارتوپد استخوان شکسته را با استفاده از پلاک، سیم، پیچ و پین ثابت می‌کند. این عمل بسیار موثر است و جوش خوردن مناسب استخوانی را که با آتل یا گچ از بیرون ثابت نگه داشته می‌شود، تضمین می‌کند. تثبیت داخلی استخوان‌های شکسته را از داخل ثابت نگه می‌دارد تا استخوان به درستی جوش بخورد.

ترمیم دررفتگی مفصل

هنگام ورزش کردن یا حتی چرخش یا خم شدن ناگهانی احتمال دررفتگی مفاصل وجود دارد. دررفتگی مفصل زمانی رخ می‌دهد که استخوان از موقعیت اصلی خود و از درون کاسه مفصل بیرون بیاید. دررفتگی معمولاً بسیار دردناک است.

دررفتن مفاصل زانو، مچ پا، شانه و مفصل ران از همه شایع‌تر است. چنانچه پزشک نتواند استخوان شکسته را جا بیاندازد، جراحی ضرورت می‌یابد. اگر پزشک بتواند استخوان دررفته را جا بیندازد، اما استخوان دوباره دربرود، جراحی اصلاحی برای ترمیم مفصل دررفته انجام می‌شود.

هماندازه نبودن اندامها  

علت هم‌اندازه نبودن پاها یا بازوها می‌تواند نقص مادرزادی، سابقه شکستگی یا عفونت یا آسیب دیدن صفحه رشد باشد. مداخله ارتوپدی به میزان تفاوت طول دو عضو بستگی دارد.

چنانچه اختلاف طول دو عضو قابل توجه، بیشتر از یک و نیم اینچ، باشد، جراحی برای کوتاه‌تر کردن عضو بلند و هم‌اندازه کردن دو عضو انجام می‌شود. چنانچه بیمار هنوز در حال رشد باشد، جراحی با هدف متوقف کردن یا آهسته کردن رشد استخوان بلندتر انجام می‌شود. پلاک، استیپل یا پیچ طی عمل جراحی جایگذاری می‌شود.

برای بلندتر کردن استخوان لازم است که جراح استخوان را بشکند، سپس دو قطعه استخوان را برای دستکاری طول آنها به دستگاهی خارجی متصل کند. جراح دستگاه را از بیرون فعال می‌کند تا استخوان‌ها به تدریج کشیده و از هم دور شوند و به این ترتیب قطعه استخوان جدید در محل مناسب رشد کند.

مقالات مرتبط

فهرست

مشاوره تلفنی

نوبت گیریمشاوره رایگان تعیین وقت